Strefa kreatywna
2 osoby
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

19/03/14 od AgnesO

Kosmiczne klocki Lego

Kto z Was nie miał w życiu okazji choć raz zbudować dzikiej budowli z klocków Lego? Wątpię czy znajdzie się taka osoba. Klocki Lego to oprócz lalek Barbie moja główna zabawka z dzieciństwa. Mieliśmy z bratem całe pudło klocków zebranych przez wszystkie lata z coraz to nowych zestawów. Nie nudziło nam się to nigdy! Cały geniusz tej zabawki polega na jej prostocie. Niby nic - składasz jedną prostą część do drugiej, ale jaka jest frajda, kiedy zbudujesz już cały dom!

250/365 - Bricks 250/365 - Bricks (Kenny Louie/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:250_365_-_Bricks_%284247555680%29.jpg)

Lego powstało w Danii na początku lat 30-tych ubiegłego wieku. Firmę założył Olego Kirk Christiansen. Nazwa LEGO jest skrótem i wzięła się od duńskiego zwrotu Leg godt, co oznacza Baw się dobrze. Czy nie jest to idealna nazwa dla dziecięcej zabawki? :) Początkowo produkowano drewniane klocki, jednak szybko zmieniono tworzywo na plastik. Klocki miały specyficzny sposób łączenia, który został nawet opatentowany. Każdy kto się nimi bawił wie, że kostki łączy się za pomocą specjalnych wypustek i gniazdek, które posiada każda z nich. Mniej więcej od lat 60-tych, zaczęto produkować całe zestawy klocków, przeznaczone do budowania różnych form. Powstały także małe Lego-ludziki. Uwielbiałam je za to, że można było wymieniać ich tułowia i głowy.

Lego zaczęło też coraz bardziej rozbudowywać swoją ofertę. Są klocki przeznaczone dla młodszych dzieci, do pięciu lat np. Lego Duplo albo dla nieco starszych - Lego Belville, które uwielbiałam bo postaci były większe i zestawy zawierały dużo małych elementów - idealne dla kogoś, kto lubił zabawę lalkami Barbie ;)

Students used LEGO bricks to 'Build the Future' at NASA's Kennedy Space Center in Cape Canaveral, Fla. on Wednesday, Nov. 3, 2010. The 'Build the Future' event was part of pre-launch activities for the STS-133 mission. Students used LEGO bricks to 'Build the Future' at NASA's Kennedy Space Center in Cape Canaveral, Fla. on Wednesday, Nov. 3, 2010. The 'Build the Future' event was part of pre-launch activities for the STS-133 mission. (NASA/Bill Ingalls/http://en.wikipedia.org/wiki/File:LEGO_Building_At_KSC.jpg)

Lego oczywiście istnieje do dziś i ma się dobrze. Klockami Lego bawi się rocznie 400 mln ludzi! Co prawda coraz częściej starsze dzieciaki wybierają gry komputerowe, dlatego też istnieją komputerowe Lego-gry, ale dla najmłodszych szkrabów wciąż jest to świetna, rozwijająca zabawa. Zresztą jest mnóstwo dorosłych wielbicieli klocków Lego, a nawet ich kolekcjonerów. Nie ma co się dziwić - klocki był rewolucyjną zabawką - pierwszą, która w tak kreatywny sposób zajęła się dziecięcym czasem wolnym. Dziś natomiast są już przedmiotem kultowym. Na tyle kultowym, że w 2011 roku, NASA wysłało Lego-ludziki w kosmos. Trzy aluminiowe postaci - astronom Galileusz, bóg Jowisz oraz jego żona Junona, mają znaleźć się na Jowiszu w 2016 roku. Pomysł NASA ma na celu szerzenie nauki wśród dzieci.