Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Reggio di Calabria

w regionie Charybdy

  Panorama z widokiem na miasto i cieśninę Messyńską Panorama z widokiem na miasto i cieśninę Messyńską (Salli; http://it.wikipedia.org/wik...)

Charybda

Największe miasto dzisiejszej Calabrii to starożytne Rhegium, jedno z najważniejszych miast-państw Wielkiej Grecji. Zostało założone na czubku „palca” półwyspu Apenińskiego, vis a vis Messyny, tam gdzie mitologia umiejscawiała potwora Charybdę. Jednakże zanim w VIII w. p.n.e. powstała tutaj grecka kolonia, miejsce to było nieprzerwanie zamieszkałe już od 3 tysiąclecia p.n.e. przez ludy italskie a później mykeńskie.  

Tam, gdzie Czerwona

Obok Cumae, Reggio było jedną z pierwszych kolonii greckich w Italii. Założyli je koloniści z Chalcis między 743 a 730 r. p.n.e. na miejscu prastarej osady Ausonów, zwanej Erytrą (gr. „czerwona”). Już na samym początku zostało zdominowane przez sąsiednich Messeńczyków, którzy aż do V w. p.n.e. kontrolowali dzielącą oba miasta cieśninę. Jednakże gdy w 495 r. p.n.e. Reggio zapanował tyran Anaxilas, podburzył on uchodźców z opanowanej przez Persów Jonii i z Samos, a potem sam uderzył na Zanklę. Zwyciężywszy, zaludnił miasto nowymi kolonistami i przemianował podbite na Messynę. Wówczas Rhegium sięgnęło zenitu swojej potęgi politycznej i gospodarczej, opierającej się na strategicznym położeniu na szlaku morskim łączącym Italię z Grecją i Sycylią.  

Ślady starożytności są często widoczne w krajobrazie miasta i stanowią atrakcję rozległego parku archeologicznego. Na zdjęciu pozostałość rzymskich łaźni. Ślady starożytności są często widoczne w krajobrazie miasta i stanowią atrakcję rozległego parku archeologicznego. Na zdjęciu pozostałość rzymskich łaźni. (Franc rc; http://it.wikipedia.org/wik...)

Alians

Później miasto weszło w sojusz z Atenami i podczas Wojny Peloponeskiej, w 387 r. p.n.e. zostało zajęte przez Syrakuzy. W 351 r. p.n.e. polis zdołała odzyskać niepodległość, przyjmując ustrój republiki. Rozpoczął się okres hellenistycznego rozwoju kulturalnego i naukowego, w którym dużą rolę odegrała szkoła pitagorejska, akademie filozoficzna i naukowa jak i działalność wybitnych osobistości.

Wkrótce miasto zawiązało przymierze z Rzymem, wspierając sojusznika głównie swoją flotą. Wraz z włączeniem do Rzymskiego Imperium rozpoczął się okres prawdziwej prosperity miasta. Korzystając z handlu morskiego i lądowego – tutaj kończył się trakt Via Popilia, oraz ustanowienia w Rhegium siedziby administracji prowincjonalnej dla Lukanii i Brutium, miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków południowej Italii. Mimo to, przez cały okres państwowości rzymskiej zachowano w Rhegium język grecki, zwyczaje oraz mennicę.

Dobra nowina

Chrześcijaństwo zawitało do Rhegium bardzo wcześnie, bo jeszcze w I w. i to w osobie Pawła Apostoła, który zatrzymał się tutaj na jakiś czas w drodze do Rzymu. Po upadku cesarstwa Bizantyjczycy ustanowili Rhegium stolicą Księstwa Calabrii i siedzibą biskupa będącego zwierzchnikiem kościoła prawosławnego na Italię.  

Wraz z arabskim podbojem Sycylii Rhegium znalazło się na linii frontu z islamem.  Nieustannie napadane miasto zaczęło się wyludniać i tracić na znaczeniu, aż w 853 r. znalazło się pod władzą Saracenów. Mimo oswobodzenia Italii, w 918 r. Saraceni ponownie zajęli Rhegium, a jego mieszkańców sprzedali w niewolę. Miasto zostało wówczas przemianowane na Rivah i włączone do Emiratu Sycylii. W 1060 r. miasto zdobyli Normanowie, włączając je do rodzącego się Królestwa Sycylii. Miastu udało się zachować grecki charakter aż do XVII w.

Castello Aragonese, widoczny ślad panowania hiszpańskiego Castello Aragonese, widoczny ślad panowania hiszpańskiego (Jacopo Werther; http://it.wikipedia.org/wik...)

Hiszpanie

W 1282 r. Regio, jak wówczas nazywano miasto, przyłączyło się do Nieszporów Sycylijskich i wsparło wojska Aragońskie przeciwko Andegawenom. Na dwa wieki Regio znalazło się pod hiszpańskim panowaniem, widocznym świadectwem tych czasów jest potężny zamek.

W późnym średniowieczu Regio jawi się jako prężne centrum kaligrafii, co mogło być spadkiem po arabach, a w II połowie XV w. także jako centrum drukarstwa. Miejscowa mniejszość żydowska, utrzymująca się z handlu barwnikami i jedwabiem, w 1475 r. wydrukowała po raz pierwszy w historii  tekst w języku hebrajskim. Jak się okazało, w Rzymie uczyniono to samo jednocześnie.

Skupienie się korony Hiszpańskiej na sprawach Nowego Świata spowodowało postępujący od XVI w. kryzys ekonomiczny, który spotęgowały ataki Tureckie i trzęsienia ziemi. Upadek miasta przesądził jednak napad Piratów Berberyjskich, którzy w 1558 r. uprowadzili do Trypolisu i sprzedali w niewolę większość mieszkańców miasta.  

Bergamoty

W 1750 r. nastąpił przełom gospodarczy za sprawą Pomarańczy Bergamoty, której uprawy dostarczały owoców wykorzystywanych do produkcji herbaty typu Earl Grey oraz przy tworzeniu perfum.    

Miasto dzieliło losy Królestwa Obojga Sycylii, w tym podboje doby Napoleońskiej. W 1860 r.  przemianowane na Reggio di Calabria weszło do zjednoczonego królestwa Włoch. Oznaczało to jednak gwałtowne zubożenie, które dotknęło całą południową Italię. Zamknięto Kalabryjskie huty stali – największe wówczas w całych Włoszech, wysprzedawano plantacje jedwabników, lasy i kopalnie – wszystko za co można było dostać pieniądze, tak dynastia Savoy spłacała swoje długi.

Trzęsienie

W 1908 r. miasto dotknęło straszliwe trzęsienie ziemi a po nim 10-metrowe tsunami, zabijając ponad 25 000 mieszkańców i niszcząc jego wielowiekowe dziedzictwo. W ciągu jednego pokolenia odbudowano miasto w nowoczesnym stylu, chociaż ma ono do dzisiaj mnóstwo historycznych atrakcji.

    Zdjęcie z 1908 r., zrobione w Reggio zaraz po straszliwym trzęsieniu ziemi Zdjęcie z 1908 r., zrobione w Reggio zaraz po straszliwym trzęsieniu ziemi (Salli; http://en.wikipedia.org/wik...)

 

  

    

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot