
7 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
Reggio di Calabria
w regionie Charybdy
Panorama z widokiem na miasto i cieśninę Messyńską
(Salli; http://it.wikipedia.org/wik...)
Charybda
Największe miasto dzisiejszej Calabrii to starożytne Rhegium, jedno z najważniejszych miast-państw Wielkiej Grecji. Zostało założone na czubku „palca” półwyspu Apenińskiego, vis a vis Messyny, tam gdzie mitologia umiejscawiała potwora Charybdę. Jednakże zanim w VIII w. p.n.e. powstała tutaj grecka kolonia, miejsce to było nieprzerwanie zamieszkałe już od 3 tysiąclecia p.n.e. przez ludy italskie a później mykeńskie.
Tam, gdzie Czerwona
Obok Cumae, Reggio było jedną z pierwszych kolonii greckich w Italii. Założyli je koloniści z Chalcis między 743 a 730 r. p.n.e. na miejscu prastarej osady Ausonów, zwanej Erytrą (gr. „czerwona”). Już na samym początku zostało zdominowane przez sąsiednich Messeńczyków, którzy aż do V w. p.n.e. kontrolowali dzielącą oba miasta cieśninę. Jednakże gdy w 495 r. p.n.e. Reggio zapanował tyran Anaxilas, podburzył on uchodźców z opanowanej przez Persów Jonii i z Samos, a potem sam uderzył na Zanklę. Zwyciężywszy, zaludnił miasto nowymi kolonistami i przemianował podbite na Messynę. Wówczas Rhegium sięgnęło zenitu swojej potęgi politycznej i gospodarczej, opierającej się na strategicznym położeniu na szlaku morskim łączącym Italię z Grecją i Sycylią.
Ślady starożytności są często widoczne w krajobrazie miasta i stanowią atrakcję rozległego parku archeologicznego. Na zdjęciu pozostałość rzymskich łaźni.
(Franc rc; http://it.wikipedia.org/wik...)
Alians
Później miasto weszło w sojusz z Atenami i podczas Wojny Peloponeskiej, w 387 r. p.n.e. zostało zajęte przez Syrakuzy. W 351 r. p.n.e. polis zdołała odzyskać niepodległość, przyjmując ustrój republiki. Rozpoczął się okres hellenistycznego rozwoju kulturalnego i naukowego, w którym dużą rolę odegrała szkoła pitagorejska, akademie filozoficzna i naukowa jak i działalność wybitnych osobistości.
Wkrótce miasto zawiązało przymierze z Rzymem, wspierając sojusznika głównie swoją flotą. Wraz z włączeniem do Rzymskiego Imperium rozpoczął się okres prawdziwej prosperity miasta. Korzystając z handlu morskiego i lądowego – tutaj kończył się trakt Via Popilia, oraz ustanowienia w Rhegium siedziby administracji prowincjonalnej dla Lukanii i Brutium, miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków południowej Italii. Mimo to, przez cały okres państwowości rzymskiej zachowano w Rhegium język grecki, zwyczaje oraz mennicę.
Dobra nowina
Chrześcijaństwo zawitało do Rhegium bardzo wcześnie, bo jeszcze w I w. i to w osobie Pawła Apostoła, który zatrzymał się tutaj na jakiś czas w drodze do Rzymu. Po upadku cesarstwa Bizantyjczycy ustanowili Rhegium stolicą Księstwa Calabrii i siedzibą biskupa będącego zwierzchnikiem kościoła prawosławnego na Italię.
Wraz z arabskim podbojem Sycylii Rhegium znalazło się na linii frontu z islamem. Nieustannie napadane miasto zaczęło się wyludniać i tracić na znaczeniu, aż w 853 r. znalazło się pod władzą Saracenów. Mimo oswobodzenia Italii, w 918 r. Saraceni ponownie zajęli Rhegium, a jego mieszkańców sprzedali w niewolę. Miasto zostało wówczas przemianowane na Rivah i włączone do Emiratu Sycylii. W 1060 r. miasto zdobyli Normanowie, włączając je do rodzącego się Królestwa Sycylii. Miastu udało się zachować grecki charakter aż do XVII w.
Castello Aragonese, widoczny ślad panowania hiszpańskiego
(Jacopo Werther; http://it.wikipedia.org/wik...)
Hiszpanie
W 1282 r. Regio, jak wówczas nazywano miasto, przyłączyło się do Nieszporów Sycylijskich i wsparło wojska Aragońskie przeciwko Andegawenom. Na dwa wieki Regio znalazło się pod hiszpańskim panowaniem, widocznym świadectwem tych czasów jest potężny zamek.
W późnym średniowieczu Regio jawi się jako prężne centrum kaligrafii, co mogło być spadkiem po arabach, a w II połowie XV w. także jako centrum drukarstwa. Miejscowa mniejszość żydowska, utrzymująca się z handlu barwnikami i jedwabiem, w 1475 r. wydrukowała po raz pierwszy w historii tekst w języku hebrajskim. Jak się okazało, w Rzymie uczyniono to samo jednocześnie.
Skupienie się korony Hiszpańskiej na sprawach Nowego Świata spowodowało postępujący od XVI w. kryzys ekonomiczny, który spotęgowały ataki Tureckie i trzęsienia ziemi. Upadek miasta przesądził jednak napad Piratów Berberyjskich, którzy w 1558 r. uprowadzili do Trypolisu i sprzedali w niewolę większość mieszkańców miasta.
Bergamoty
W 1750 r. nastąpił przełom gospodarczy za sprawą Pomarańczy Bergamoty, której uprawy dostarczały owoców wykorzystywanych do produkcji herbaty typu Earl Grey oraz przy tworzeniu perfum.
Miasto dzieliło losy Królestwa Obojga Sycylii, w tym podboje doby Napoleońskiej. W 1860 r. przemianowane na Reggio di Calabria weszło do zjednoczonego królestwa Włoch. Oznaczało to jednak gwałtowne zubożenie, które dotknęło całą południową Italię. Zamknięto Kalabryjskie huty stali – największe wówczas w całych Włoszech, wysprzedawano plantacje jedwabników, lasy i kopalnie – wszystko za co można było dostać pieniądze, tak dynastia Savoy spłacała swoje długi.
Trzęsienie
W 1908 r. miasto dotknęło straszliwe trzęsienie ziemi a po nim 10-metrowe tsunami, zabijając ponad 25 000 mieszkańców i niszcząc jego wielowiekowe dziedzictwo. W ciągu jednego pokolenia odbudowano miasto w nowoczesnym stylu, chociaż ma ono do dzisiaj mnóstwo historycznych atrakcji.
Zdjęcie z 1908 r., zrobione w Reggio zaraz po straszliwym trzęsieniu ziemi
(Salli; http://en.wikipedia.org/wik...)