Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Portugalete

Przeleć, przejedź, przejdź się Mostem Biskajskim

Portugalete to miasteczko, które wchodzi w skład zespołu miejskiego Bilbao. Położone jest u ujścia rzeki Nervión i nic nie odróżniałoby go od wielu innych hiszpańskich nadmorskich miasteczek, gdyby nie wyjątkowa atrakcja turystyczna, którą można tylko w tym jednym miasteczku podziwiać.

Most Biskajski (Puente Colgante) jest pierwszym i najstarszym na świecie mostem-gondolą. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, powstał pod koniec XIX wieku. Projektujący go architekt Alberto Palacio stanął przed wyzwaniem stworzenia mostu, który połączy części miasta, znajdujące się po dwóch stronach rzeki, jednocześnie nie utrudniając przepływu statków, wpływających i wypływających do Zatoki Biskajskiej.

Tak powstał most, który składa się z bardzo wysokiej, żelaznej konstrukcji, do której na linach przymocowano platformę (wiszący prom? gondolę?). Platforma ta porusza się z jednego brzegu na drugi, za każdym razem zabierając z sobą do 8 pojazdów i kilkudziesięciu niezmotoryzowanych pasażerów. Przejazd z jednej strony rzeki na drugą zajmuje około 1,5 minuty.

Most do dziś spełnia swoją pierwotną funkcję i działa jako jedna z części transportu publicznego, dlatego przejazd nim jest bardzo tani - kosztuje około 30 eurocentów. Jeżeli ktoś jest jednak gotowy wydać nieco więcej, to może przejść się mostem na własnych nogach.

Po zapłaceniu około 5 euro wjeżdżamy windą na samą górę konstrukcji, po czym możemy przejść się na drugą stronę. Wrażenie jest niesamowite. Spaceruje się 50 metrów nad wodą, po chodniczku z cienkich desek. Ale widok na okolicę jest wart tej adrenaliny.

Portugalete - Widok z Puente Colgante Portugalete - Widok z Puente Colgante (Anna Ciepiela)

Jako że Portugalete należy do Bilbao, można się tu dostać za pomocą komunikacji miejskiej - linią metra nr 2. Dalej należy pytać o Puente Colgante albo Puente Vizcaya.

  • Portugalete - Puente colgante Portugalete - Puente colgante (Anna Ciepiela)
Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot