Skansenowe Klimaty
4 osoby
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    Chris888 Ola polandpark Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

18/02/14 od Antisaina

Orawski Park Etnograficzny

O ile sama Orawa nie jest powszechnie znana w Polsce, o tyle sam skansen zubrzycki jest już bardziej popularny wśród turystów. Może to ze względu na położenie tuż pod Babią Górą? Turyści chcący na nią wejść dojeżdżają do Zubrzycy Górnej i z niej mogą iść już zielonym szlakiem na sam Diablak. Ewentualnie można podjechać na samą przełęcz Krowiarki, ale jak ktoś jest samochodem to po drodze nie szkodzi zatrzymać się przy skansenie.

(B. Ciach)

Z moich obserwacji wynika, że skansen najbardziej uczęszczany jest w dni wolne i pogodne w sezonie letnim. Poza sezonem chyba najwięcej spotkałam tam osób mieszkających w okolicy.

Od strony drogi skansen zasłania wysoki płot. Wielka drewniana brama otwierana jest zależnie od pory roku. Godziny otwarcia trudno spamiętać, z resztą wolę przed zwiedzaniem się upewnić, że na pewno będzie otwarty. Z doświadczenia wiem, że najlepiej być tam co najmniej godzinę przed zamknięciem, inaczej możemy odejść z kwitkiem.

(B. Ciach)

Skąd pod Babią Górą skansen? To akt darowizny jednej z sołtysich rodzin. Spadkobiercy Moniaków ofiarowali Skarbowi Państwa swoje włości. Jak patrzę na ich nazwiska, od razu kojarzą mi się z Orawą, bo tak spotykałąm się z takimi nazwiskami - Joanna Wilczek i Sandor Lattyak (Łaciak). W testamencie zapisali dwór, pomieszczenia gospodarcze wraz z parkiem, który okalał wszystkie te zabudowania. Ich wolą było stworzenie muzeum.

(B. Ciach)

Stworzono przekrój przez cały region, od budownictwa mieszkalnego wszystkich grup społecznych po budynki gospodarcze i wspólne dla całej wsi. Wszędzie starano się odtworzyć wnętrza. Największą atrakcją skansenu dla dorosłych jest chałupa z wyżką, którą można zobaczyć tylko na Orawie. Natomiast dzieci szaleją za zwierzętami, które są chowane w zagrodach w sezonie letnim.

Skansen dosyć prężnie działa próbując aktywizować kulturalnie okolicę... a ma co robić, ponieważ kultura ludowa Orawy jest bardzo bogata. Oprócz zajęć tematycznych, konkursów i festynów są organizowane imprezy tematyczne jak na przykład lipcowe święto borówki!

Więcej informacji na stronie skansenu