Skansenowe Klimaty
4 osoby
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    Chris888 Ola polandpark Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Matka Boska Skępska

mniej znany wizerunek objęty kultem

W Polsce najlepiej znanymi wizerunkami maryjnymi objętymi kultem są Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz Matka Boska Licheńska. Jednak kiedyś różnorodność przedstawiń była o wiele większa. W samej Polsce możemy wyróżnić ponad 60 różnych przedstawień maryjnych, dziś znanych już tylko bardzo lokalnie.

Jednym z takich trochę zapomnianych motywów rzeźbiarskich jest Matka Boska Skępska.

(Aleksandra Foryś)
Jej historia zaczyna się jeszcze w 1495 roku, gdy w Skępem dochodzi do cudownych objawień. Kasztelan Mikołaj Kościelecki postanawia więc wybudować w miejscu ojawień kaplicę. Rok później jego córka ofiarowała do kaplicy figurkę Matki Boskiej - w podziękowaniu za uratowane nogi.

(Anicet, CC-BY-SA-3.0, http://commons.wikimedia.or...)

Figurka szybko zaczyna słynąć cudami - najstarsze zachowane wotum pochodzi jeszcze z 1509 roku. Do Skępe zaczynają ciągnąć pielgrzymi. Na miejscu zostaje wybudowany klasztor bernardynów.

(Anicet, CC-BY-SA-3.0, http://commons.wikimedia.or... )

W 1755 figurka została koronowana koronami papieskimi. Jednak pod koniec XIX wieku kult powoli zaczyna zamierać - w dużej mierze ze względu na kasatę klasztoru przez władze carskie w 1864 roku.

Nie zmienia to jednak faktu, że przez długi czas Matka Boska Skępska cieszyła się dużą popularnością wśród ludzi. Ciągnęły do niej pielgrzymki z całego Mazowsza i Kujaw. Był to też bardzo popularny wśród twórców ludowych motyw rzeźbiarski - trudno się zresztą dziwić - był on w końcu ekstremalnie prosty - kobieta w płaszczu zakrywającym całą sylwetkę była z pewnością prostsza do wykonania aniżeli np. pieta. Możemy się łatwość tworzenia kopii wizerunku mogła mieć wpływ na popularność Matki Boskiej Skępskiej.

Matkę Boskę Skępską poznacie po płaszczu, dłoniach złożonych do modlitwy i sirpie księżyca który ma u swych stóp (ten jednak jako "odstający" element często ulegał zniszczeniu - może więc go brakować).

Piękną kolekcję drewnianych figurek przedstawiających Matkę Boskę Skępską możecie zobaczyć między innymi w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

(Aleksandra Foryś)

(Aleksandra Foryś)

(Aleksandra Foryś)

P.S. Na swój sposób jest to niezwykłe zjawisko - ta sama Matka Boża, ale nosząca tak wiele różnych "imion", przedtsawiana na tak wiele różnych sposobów. Wydaje mi się, że tworzenie takich odrębnych kultów brało się z potrzeby posiadania takiej "swojej" Matki Boskiej, prywatnej, lokalnej - "naszej".
Stąd już tylko krok do ustnych przepychanek na jarmarku, że "nasza Matka Boska jest mocniejsza od waszej"