Relaks czeka tuż za rogiem
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    bt Ola SKIP Agata hannahbluee Antisaina AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

23/04/12 od maria
W temacie: Warszawa

Kwitną Magnolie!

W Warszawie ostatnio jest trochę deszczowo, ta woda jest potrzebna roślinom, za chwilę miasto wybuchnie zielonością. Tymczasem zaczynają pojawiać się pąki na drzewach magnolii. Za chwilę rozkwitną!

 
Magnolia jest niesamowitym drzewem. Pochodzi z Azji Wschodniej oraz obu Ameryk. W Europie jest uprawiana jako drzewo ogrodowe. Magnolie mogą być krzewami lub drzewami, jednak na ulicach Warszawy częściej spotykam drzewiaste formy. Są to niewysokie drzewa, które dorastają do pięciu metrów. Ich szczególną cechą jest to, że kwiaty pojawiają się zanim rozwiną się liście.
 

 
Kwiaty są bardzo duże – w Polsce Magnolia jest drzewem, które posiada największe kwiaty. Wyglądają one jak kwitnące tulipany na drzewie. Mają barwę, w zależności od odmiany, od białej do czerwonej, przez wszystkie odcienie różu. Co ciekawe, kwiaty są zapylane przez chrabąszcze, więc jest mały powód, żeby polubić te hałasujące owady :) Liście też są duże, błyszczące i zielone, u większości naszych ozdobnych magnolii pojawiają się po kwiatach, jednak istnieją odmiany gdzie jest odwrotnie.
 

 
Zachęcam więc, by idąc ulicami Warszawy, która jest wyjątkowo zielonym miastem, poszukać wzrokiem tych drzew, mogę podpowiedzieć, że różowa magnolia rośnie blisko skrzyżowania ulicy Spacerowej i Belwederskiej, a biała na ulicy Nabielaka, które odchodzi w tej samej okolicy od Belwederskiej. A na weekend lub popołudnie polecam wyjście na spacer do ogrodu botanicznego. Tam na pewno spotkamy mnóstwo pięknych kwitnących Magnolii i to w każdym odcieniu.

Tymczasem zapraszam na stronę na Ogrodu Botanicznego w Powsinie. (Z metra Wilanowska łatwy dojazd autobusami np. 139).
www.ogrod-powsin.pl/aktualnosci.html
Jak informuje nas na tej stronie Ogród, Magnolie i tulipany już kwitną i czekają na naszą wizytę! Ponadto 1-3 maja i 6 maja w Ogrodzie będą organizowane jarmarki ogrodnicze… Jeśli ktoś się zakocha w tych drzewach (lub innych roślinach), będzie mógł wyjść ze swoją własną sadzonką. Zapraszam!

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):