Regiony się promują
5 osób
Moderatorzy:
    mrtswtk Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

19/11/13 od mrtswtk
W temacie: Nasze podwórko

Smog wawelski atakuje

Nie o promocji regionu samego w sobie, choć kampania, mimo że społeczna, to z regionem jest mocno związana.

 „Kraków bez smogu” – tak brzmi hasło kampanii Krakowskiego Alarmu Smogowego. Temat bardzo na czasie, bo akurat zbliża się zima, a wraz z zimą mrozy i palenie w piecu. Niestety - w przypadku wielu domostw czym popadnie, nawet śmieciami. To sprawia, że Kraków stał się miastem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce.

Spot kampanii bardzo krótki, piękna animacja, ale czy treściwa? Odnoszę wrażenie, że przerysowana - prezentuje zgliszcza jak po pożarze, a smog, choć z ogniem ma wiele wspólnego, to nie sądzę żeby przedstawiony w ten sposób obrazował pełnię problemu. Już bardziej wymowny był spot radiowy emitowany podczas lutowej odsłony kampanii:

Bo czyż nie o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców chodzi? Zwłaszcza, że dane zatrważają. Według statystyk prezentowanych na stronie Krakowskiego Alarmu Smogowego mieszkańcy stolicy małopolski wraz z zanieczyszczonym powietrzem wdychają w ciągu roku benzo(a)piren* z 2500 papierosów. To równowartość wypalenia blisko 7 papierosów dziennie. Uh!

Jak to się ma do marketingu regionalnego?

Powyższą kampanię uznaję za znakomity przykład anty-promocji. Szczególnie, że zapalnikiem do jej wykreowania była oddolna inicjatywa mieszkańców Krakowa. Na początku bieżącego roku zorganizowano Marsz Antysmogowy, który poprzedziły plakaty z chwytnym hasłem „Kraków. Ósmy smród świata”. Były plakaty kreowane przez krakowskich artystów podpisane komentarzami internautów, były i prześmiewcze memy nawiązujące do tytułów rockowych klasyków. Na podsumowanie w ramach protestu do władz miasta wystosowano petycję z propozycją zmian.

Memy internetowe nawiązujące do problemu zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. Memy internetowe nawiązujące do problemu zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. (http://www.marketing-news.p...)

O ile dla weekendowego turysty wydarzenia te mogą mieć znikome znaczenie (być może znajdą się tacy, dla których 2 dni i wsyśnięcie blisko 14 papierosów w grodzie Kraka nie robi różnicy), to dla potencjalnego mieszkańca, studenta lub pracownika będzie to miało już ogromne znaczenie.

*Benzo(a)piren – związek silnie rakotwórczy, występujący w dymie tytoniowym.