Regiony się promują
5 osób
Moderatorzy:
    mrtswtk Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

09/01/14 od mrtswtk
W temacie: Suweniry

Prowokacyjny Projekt Warszawiak

Muzyka z ulic stolicy w nowoczesnych aranżacjach.

Sporządzając przegląd piosenki o Warszawie celowo pominęłam hit internetu Nie ma cwaniaka na Warszawiaka w wykonaniu Projekt Warszawiak z udziałem aktora Łukasza Garlickiego. Moim zdaniem to materiał na odrębną notatkę. A więc dla przypomnienia:

Powyższy klip wywołał prawdziwe wzburzenie - internet zahuczał, Warszaw(k)a została opluta jadem krytyki, a film doczekał się odpowiedzi ze strony Trójmiasta (Projekt Trójząb), Śląska (Projekt Ślązak) i Poznania (Projekt Poznaniak).

Nie o lans jednak chodziło w Projekcie Warszawiak (na drugi rzut oka). Projekt Warszawiak to album, na którym zebrano legendarne melodie śpiewane przez ulicznych grajków stolicy, przedstawione w nowoczesnych aranżacjach z elektronicznym bitem w tle. Twórcy projektu sami przyznają na swojej stronie - "Projekt WARSZAWIAK to swoisty hołd złożony wszystkim ulicznym wykonawcom, przedwojennym kompozytorom i autorom tekstów, którzy nadawali muzyczny charakter temu miastu".

Zapewne dlatego projekty z pozostałych miast poprzestały na jednym klipie, który jest wyzwaniem rzuconym reszcie Polski. Po prostu swoistym spoliczkowaniem narodu. Tymczasem Projekt Warszawiak ma tych klipów więcej:

I w tym kontekście projekt podoba mi się. Nie trafia w mój gust muzyczny, ale jest promocją miejskiego, zapomnianego przez wielu, ulicznego folkloru. W takiej aranżacji utwory mają większą szansę trafić do ludzi młodych, którzy coraz częściej odcinają się od przeszłości. Być może mogło to być zrobione lepiej, ale wciąż uważam, że jest to pewnego rodzaju pomost.

Nie bądźmy jednak naiwni. Nie ma cwaniaka na Warszawiaka było prowokacją. Tylko cel był inny - klip niekoniecznie miał obrazić Polaków, ale raczej wypromować cały projekt. Czy się udało? Chyba nie do końca. Żaden inny klip nie cieszył się już taką popularnością, za to w internecie mamy teraz wysyp "miejskich projektów".