Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Wnętrze Pałacu Łazienkowskiego

Tu chciałam zwrócić uwagę na to, jak się prezentuje wnętrze Pałacu Łazienkowskiego, oraz wspomieć o tym, kto jest odpowiedzialny za jego wygląd oraz za wygląd sąsiednich pawilonów.

Na razie zajrzyjmy do Pałacu na Wodzie.

Jeszcze raz pokaże Wam rzut pałacu:

(Joanna Cudziło)

Pierwszym pomieszczeniem do którego wchodzimy mijając kolumny we wnęce jest to sień. Z lewej strony znajdował się gabinet, w centralnej częsci budynku mieci się okrągły przedsionek, czyli rotunda z rzeźbami czterech królów polskich. Pomieszczenie doświetlone jest od góry. Stąd możemy dostać się do Sali stołowej, Sali Salomona i do Łazienki. Marmurowa posadzka, kolorystyka wnętrza utrzymana w żółto białych barwach. Spójrzmy jeszcze raz na środkowe pomieszczenie i to jak ważną rolę odgrywa również malarstwo. Ma ono znaczenie symboliczne. W tej centralnej okrągłej części, gdy spojrzymy do góry, na sklepienie, zauważymy cztery obrazy w kształcie elips Marcello Bacciarellego. Symbolizują one podobno cztery przymioty, takie jak litość, mądrość, sprawiedliwość i siłę.

(http://upload.wikimedia.org...)

Umeblowanie i wnętrzarskie dekoracje były sprowadzane z Paryża.

Generalnie głównym projektantem wnętrz zarówno zamku, jak i pawilonów zwierzyńca pod zamkiem, w tym między innymi opisywanego przeze mnie Pałacu Łazienkowskiego był wtedy Dominiki Merlini. Wystrój wnętrza nie wyróżniał się jakoś bardzo szczególnie w sztuce tego okresu. Sam Merlini w swoich wnętrzach często stosował rokokowe elementy łącząc je z elementami antycznymi.     

Możemy powiedzieć, że pałac w Łazienkach warszawskich jest takim podsumowaniem architektonicznej epoki baroku w Polsce, która panowała na przestrzeni dwóch wieków.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):