Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Willa właściciela bazaru

Saska Kępa to z pewnością ta część Warszawy, w której architektura może nas zaskoczyć. Spacer po Saskiej Kępie polecam każdemu. Piękne modernistyczne wille, niska zabudowa i nieodłączny urok powinien kojarzyć nam się właśnie z tą częścią stolicy.

Wystawa światowa, która miała być zorganizowana właśnie na Saskiej Kępie, z różnych przyczyn nie odbyła się. Pozostawiła jednak po sobie ślady odbite w różnych elementach miasta - nazwach ulic, ich układzie oraz architekturze, która miała być niejako częścią wystawy.

(Joanna Cudziło)

Na zdjęciu willa wybudowana w 1935 roku. Znajduje się przy ulicy Elsterskiej 1. Jak większość willi wybudowanych na Saskiej Kępie i ta należała do znanej bądź z jakiegoś względu cenionej osobistości.  Władysław Różycki, bo o nim mowa był właścicelem bazaru na Pradze, który cieszył się dużą popularnością.

Jego willa to świetny przykład art déco. Zwróćcie uwagę na położony na środku wykusz, w którym ukryta była klatka schodowa. Geometryczne rozwiązania z powściągliwym detalem. Architektem willi był Teodor Bursche.