Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Willa Rotonda

renesansowa rezydencja Palladia

Dziś chciałabym Wam pokazać jedną z renesansowych rezydencji, którą podziwiać do dziś możemy w Vicenzie we Włoszech. Plan rezydencji jest dość charakterystyczny. Powstała ona bowiem na planie kwadratu z symetrycznie ułożonymi dojściami.

(Joanna Cudziło)

Willa powstała w około 1569 roku. Podobno jej kopuła wzorowana była na kształt kopuły Panteonu.

(Joanna Cudziło)

Mówi się, że willa ta służyła jako inspiracja do powstania Królikarni w Warszawie. Niewątpliwie bryła budynku rysuje się bardzo przejrzyście, geometria postawiona jest tu na pierwszym miejscu. Pozbawiona nazbyt bogatego detalu rezydencja nie odciąga naszej uwagi od proporcji, skali i symetrii budynku. Architekt tak bardzo zwracał uwagę na utworzenie dobrego planu, że rzut willi Rotondy został w specjalny sposób przygotowany i obliczony.

(Williamlll/ http://pl.wikipedia.org/wik...)

Andrea Palladio, włoski architekt pochodził z rodziny rzemieśliczej (myślę, że można zobaczyć pewną tendencję pochodzenia architektów. Wielu z nich bowiem miało ojców rzemieślników, stolarzy etc.).  Jego rezalizacje możemy podziwiać również w Wenecji. Tendencja do szukania idealnych proporcji była obecna w jego realizacjach.

Na zdjęciu poniżej wraźnie widać jak bardzo przejrzysta w odbiorze jest bryła Villi Rotondy.

(GDelhey/ http://pl.wikipedia.org/wik...)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):