Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Ujazdowskie założenia późnego baroku

Ujazdowskie założenie późnego baroku powstaje analogicznie do osi saskiej (Oś Saska – późny barok) jest założeniem Stanisława Augusta stworzone z gwiaździstych placów i alei, które podporządkowane są pałacowi Ujazdowskiemu. Samo założenie jest zwieńczeniem okres baroku w historii Warszawy. Choć wywodzi się ze zwykłych założeń pałacowych, to sam w sobie jest w pełni urbanistycznym założeniem. (Joanna Cudziło) Spójrzcie na rysunek. Przypomina Wam latawiec? Ten tak zwany latawiec, kompozycyjnie dziś łączy ze sobą ważne Warszawskie place, takie jak Plac na Rozdrożu, plac Unii Lubelskiej, Plac Zbawiciela, Plac Politechniki, Plac Konstytucji.

Czy znajdując się na którymkolwiek z tych placów masz świadomość jak wygląda cały układ urbanistyczny? Czy czekając na przystanku autobusowym przyszło Ci kiedykolwiek do głowy, żeby zwrócić uwagę jakie relacji w stosunku do siebie mają te place i aleje? Co widać patrząc w kierunku tych osi? Tak naprawdę dziś jednak trudno jest to dostrzec w pełni, gdyż oś została zniszczona przez niektóre elementy miasta, ale w poszczególnych elementach założenia, myślę że jest to widoczne.

Dziś brakuje mu jednak tej harmonijności, którą niegdyś to założenie reprezentowało. Oś uwidaczniała się w kierunku od Pałacu Ujazdowskiego, przez aleje wyzwolenia w kierunku ulicy Nowowiejskiej. Niestety ulica Nowowiejska straciła swoje znaczenie dominanty, a symetryczny układ zaburzyła mająca dziś większe znaczenie aleja Armii Ludowej. Założenie ujazdowskie zaadaptowało dwuogniskową kompozycję Osi Saskiej. Pałac Ujazdowski był rezydencją królewską, tak ważną dla ówczesnego władcy, że starał się podporządkować duży układ urbanistyczny miasta.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):