Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Spiętrzone kostki

jako odkrycie architektury wielomieszkaniowej

Przyglądając się nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym musimy mieć na uwadze to, że ich obecny wygląd, idee, które reprezentują są skutkiem wielu wcześniejszych realizacji, prób, pomysłów, rozwiązań. Chciałabym pokazać Wam Habitat 67 architekta Moshe Safdiego, który dokonał próby ciekawego eksperymentu i pomysłu na pozostawienie standardu domu jednorodzinnego przy jednoczesnym zagęszczeniu zabudowy.

Habitat 67 Habitat 67 (http://en.wikipedia.org/wik...)

Powstało około 150 mieszkań o urozmaiconych gabarytach i układzie przestrzennym. Struktura przypominająca porozrzucane i spiętrzone kostki miała umożliwić połączenie zagęszczenia zabudowy charakterystycznego dla współczesnego budownictwa wielorodzinnego z zaletami domu jednorodzinnego. Mieszkańcy każdej jednostki mieli zapewnione poczucie prywatności (znacznie większe niż w typowym bloku) oraz dostęp do namiastki ogrodu - obszernego prywatnego tarasu obsadzonego zielenią.

Habitat 67 Habitat 67 (http://en.wikipedia.org/wik...)

Słabym punktem tego założenia stanowiła przede wszystkim kwestia komunikacji. Niestety... ale coś za coś. Jest to kompromis, bo jeśli mowimy o ideii, która wydaje się logiczna, że na tej samej powierzchni spiętrzamy te kostki i układamy je jedną na drugiej, czyli na mniejszej powierzchni mamy ten sam standard (bo każdy ma domek z ogrodem, nie mamy lepszych i gorszych mieszkań), to skutkiem tego piętrzenia jest fakt, że dojście do tych mieszkań zamiast odbywać się w poziomie, to odbywa się w pionie.

Habitat 67 Habitat 67 (http://en.wikipedia.org/wik...)

Dlatego możemy tu powiedzieć o ciekawej próbie rozwiązania tego rodzaju problemu. Jednak cena mieszkań i zła komunikacja spowodowały, że to pomysł nie do końca trafiony, pomimo dobrych dla człowieka założeń.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):