Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

05/05/14 od Marzena

Pałac biskupów krakowskich w Kielcach

Jak już wspomniałam w notatce o willi w Czemiernikach pałac biskupów Krakowskich jest takim odpowiednikiem tego budynku, gdyż posiada pewne jego cechy widoczne na rzucie, ale jest tu jeszcze jedna bardzo ciekawa własność, która ma związek z Zamkiem w Ujazdowie. (Joanna Cudziło)

Zauważcie, że gdybyśmy nałożyli na siebie rzut Zamku Ujazdowskiego i willi w Czemiernikach, powstanie nam układ wyglądający właśnie tak, jak ten na rzucie pałacu biskupów krakowskich w Czemiernikach. Cechą wspólną z Czemiernikami jest podział na trzy części oraz głębokie trakty inspirowane architekturą Palladia, osiowy plan, wejściowa loggia oraz podobna zasada dobierania proporcji, a więc długości ścian, która wpływa na wysokość pomieszczenia, w tym wypadku również sala środkowa jest wyższa od apartamentów, a otwory okienne w głównej Sali są większe.

Jeśli zwrócimy uwagę na funkcje kondygnacji to sprawa wygląda tu nieco inaczej. Kondygnacja na piętrze jest zajęta przez pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne. Z Ujazdowskiego planu możemy dostrzec podobne rozwiązania co do apartamentów gdyż dzielą się na dwie części zakończone są wieżyczkami. Od frontu są one jednak odstawione, a łączą się tylko z elewacją ogrodową. Ten przykład pałacu jest początkiem nowego rodzaju rezydencji z ogrodem „Entre cour et jardin” (między dziedzińcem a ogrodem)