Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Nowoczesna elewacja

i kamienica "Na Fali"

Nowa kamienica przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie (która znajduje się bardzo blisko Krzywego Domku) prezentuje nowe możliwości, jakie dają nam obecne na rynku firmy badające i produkujące szkło. Możemy powiedzieć, że budynek przedstawia kolejne spojrzenie na szkło jako nowe możliwości kształtowania przestrzeni.

(Joanna Cudziło)

Jest to pierwszy budynek w Polsce, w którym zostało wykorzystane na elewacji gięte szkło. Jest to krok naprzód w poszukiwaniu i ulepszaniu materiałów. Ponieważ nie aż tak wielką sztuką jest wyprodukować szkło gięte jak sprawić, by spełniało ono odpowiednie czynniki, które spełnia normalne szkło płaskie. Pamiętajmy, że szkło takie powinno spełniać parametry związane z nadmiernym nasłonecznieniem, izolacją akustyczną, ochroną przed ogniem i by dążyło do tego, że budynek staje się samowystarczalny, ponieważ wprowadzane są nowe technologie fotowoltaniczne.

(Joanna Cudziło)

Architekt chciał uzyskać efekt fali. Zastanawiam się, co powiedziałoby dziecko w przedszkolu, gdyby poproszono je o skojarzenie z morzem... No nic, dość oczywiste nawiązanie, ale naprawdę ładnie wykonane. Fasada jest niewielka (ok. 200m^2), a jako drugą skóre potraktowano fasadę z szybami giętymi. To był zestaw dwóch szkieł 8mm, które zostały odpowiednio uformowane. Gięte zostały 23 tafle o wymiarach 3,2m na 1,1m (więc dosyć duże powierzchnie szkła), które pasuja do siebie idealnie i są wykonane pod indywidualną formę, są niepowtarzalne, co widać na zdjęciu wyżej.

(Joanna Cudziło)

Czy uważacie, że taka architektura pasuje do otaczającej ją zabudowy? Ciekawi mnie jak Wy odbieracie takie nowe rozwiązania pojawiające się wśród nas.