Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Modułowe kostki

jako propozycja metabolisty na architekturę wielomieszkaniową

Inną koncepcją, pomimo podobieństwa związanego z modułowością jest projektowanie mieszkania, które zaspokoi minimalne potrzeby człowieka, by mógł normalnie funkcjonować. Koncepcję nadzbyt syntezowego wręcz potraktowania mieszkania możemy szukać np. w realizacji Kisho Kurokawy. Architekt, w przeciwieństwie do Safdiego (Spiętrzone kostki), nie stawiał na wybitnie dogodne warunki do życia człowieka, szukał rozwiązania zagodpodarowania jak najmniejszej przestrzeni kosztem wygodnego użytkowania. Są to więc realizacje w pewnym sensie zbieżne formą, odmienne jednak ideą myślenia o przestrzeni, którą architekt tworzy dla człowieka. 

Capsule Tower Capsule Tower (http://inhabitat.com/modern...)

W tej realizacji, oprócz braku zapewnienia możliwości mieszkania rodzinie na takiej przestrzeni, Kurokawa nie przemyślał również kwestii wymiany kapsuł. Miały być one wymieniane co 25 lat. I chęć znalezienia takiego rozwiązania, w którym wymiana kaspuł byłaby możliwa nie jest sama w sobie czymś złym, jednakże brak przewidzenia tego, że aby wyjąć jakąś kapsułę z dołu trzeba rozmontować wszystkie kapsuły z góry doprowadza to do tego, że teraz, aby jeden właściciel był zadowolony z wymiany kapsuły pozostałych 140 musi się na to zgodzić co może prowadzić do pewnych komplikacji.

Capsule Tower Capsule Tower (http://michaelbritt8100.wor...)

Jednak taki finalny efekt realizacji nie jest przypadkowy. Bo dlaczego architekt zapragnął stworzyć akurat taką właśnie formę mieszkania? Dlaczego tak bardzo podkreślona jest tu modułowość i możliwość wymiany kapsuł? Jest to przecież czymś uwarunkowane... I tu warto wspomnieć jeszcze na chwilę o metabolistach. Metabolistyczne hasła, które eksploatowali w projektach to np. kapsuła, odnawianie, mobilność, sztuczny ląd.

Capsule Tower Capsule Tower (http://popupcity.net/metabo...)

Kenzo Tange, mentor metabolistów, powiedział: Nasze miasta są niczym organizmy żywe złożone z elementów wymiennych jak komórki, nieprzerwanie odnawiające swój metabolizm i ciągle pozostające spójną, stabilną formą.

Wnętrze mieszkania w Capsule Tower Wnętrze mieszkania w Capsule Tower (http://www.ignant.de/2013/0...)

Takie więc rozwiązanie Kurokawy nie było jego wymysłem nie podpartym ideą, a wiązało się z szeregiem przemyśleń, które kierowały metabolistów na takie właśnie drogi projektowania. W wieżowcu Nakagin Kurokawa zrealizował założenia metabolizmu wymienność i recykling architektury. Można powiedzieć, że był to prototyp architektury zrównoważonej. 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):