Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Między wizualizacją a rzeczywistością

Będąc w Poznaniu pierwsze co zobaczyłam po wyjściu z pociągu to oczywiście dworzec i najbliższe otoczenie, czyli w poznańskim przypadku nowo otwartą galerię handlową. Projektując budynek (zresztą nie tylko budynek) architekci posługują się pomocą i możliwościami jakie dają nam programy 3d. Łatwo wtedy o niestandardowe pomysły, które jednak często nie mają prawa bytu w rzeczywistym świecie, z racji braku zapewnienia odpowiedniej konstrukcji etc. Ponieważ spotkałam się już wcześniej z komenatrzami związanymi z tym właśnie centrum handlowym, chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami.

(Joanna Cudziło)

Oglądając wcześniejsze wizualizacje powiedzieć możemy, że faktycznie różniły się od efektu końcowego. Zwróćcie proszę uwagę na grubość elementów podtrzymujących całą konstrukcję oraz na ilość światła wpadającego do środka.

(trigranit.hu)

To była jednak pierwsza wizualizacja. Ta druga (poniżej) była już bliższa efektowi finalnemu.

(trigranit.hu)

Niestety, nieograniczone możliwości, które dają nam właśnie programy do projektowania, są pułapką, w którą wiele osób wpada. Bo jeśli widzimy te piękne ażurowe rozwiazania, otwarte, pięknie doświetlone przestrzenie, to aż chcemy zacząć wierzyć, że to faktycznie może tak wyglądać. I oczywiście, może kiedyś filary przenoszące ciężary będą średnicy zapałki, światło będzie pięknie doświetlać pomieszczenia, a 5-cio cm ściany konstrukcyjne w zupełności będą wystarczać... Jednak na nasze dzisiejsze możliwości nie możemy zapominać o realiach i kosztach, jakie nas ograniczają, by później nie spotkać się z rozczarowaniem.  

Odchodząc już od tego, czy ta architektura jest "dobra" czy nie, warto zwrócić uwagę na te pokusy, który z jednej strony bardzo ułatwiają życie projektantom, z drugiej zaś strony, często wpuszczają ich w maliny.

(Joanna Cudziło)