Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Kaplica braci Klaus

Jeśli jeszcze nie spotkałeś się z twórczością szwajcarskiego architektka Petera Zumthora to jest to idealny moment by to zrobić. Kaplica Polna Braci Klaus powstała w 2007 roku Mechernich w Niemczech. Fakt, że ojciec architekta był stolarzem spowodował, że Peter Zumthor za młodu podpatrywał jak można odpowiednio wykorzystać materiały, jaka jest ich waga, struktura i wytrzymałość. To z pewnością przełożyło się na jego wrażliwość przy doborze odpowiedniego tworzywa do wykonania budynków, którą możemy zaobserwować przy projekcie kaplicy.

Wnętrze kaplicy braci Klaus Wnętrze kaplicy braci Klaus (Kateer- http://pl.wikipedia.org/wik...)

To co we wnętrzu wymowne i podkreślające jego piękno to światło. Jest ono jednym z kluczowych elementów tego projektu. Jednak ciężko w nim znaleźć jeden element, który warunkuje jego wyjątkowość. Każda część została dokładnie przemyślana, a w każdym drobiazgu widać, jak wielką wagę architekt przykłada do czerpania inspiracji z natury- pod względem faktury, koloru jak i wykorzystania materiałów. Kaplica została wykonana z drewnianych pni, które zostały później zalane betonem, następnie poddane procesowi tlącego spalania by końcowo utrzymać tak fantastyczną fakturę I kolor.

Wnętrze kaplicy braci Klaus Wnętrze kaplicy braci Klaus (Samuel Ludwig- http://www.archdaily.com/10... )

Widząc kaplice z zewnątrz z pewnością nie spodziewalibyście się takiego wnętrza. Ten element zaskoczenia również potęguje nasze doznania.

(http://ad009cdnb.archdaily.... )