Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Dom Kereta

Dlaczego mieszka w nim pisarz, a nie dentysta

Dom Kereta - uważany przez niektórych za najwęższy dom świata - wzbudzał wiele emocji. Opisane wcześniej gabaryty domu w artykule najwęższy dom świata, sprawiają, że niejedna osoba zastanawia się jak w ogóle można mieszkać w tym domu. Architekt, który zaprojektował tę przestrzeń do życia również zadał sobie takie pytanie. Jaki rodzaj człowieka może mieszkać w takim domu? Czy ktoś, kto chętnie pokazuje swoje wielkie dworkowe rezydencje z wielkimi ogrodami zechciałby pomieszkiwać na tak małej przestrzeni? Jakub Szczęsny stwierdził, że musi być to osoba z dystansem do siebie, która nie będzie miała poczucia obowiązku udowadniania, na jak wiele go stać. 

Dom Kereta Dom Kereta ( Bartosz Krupa/East News/ http://platine.pl/dom-keret...)

Wiadomo, że jest to przestrzeń tymczasowa, dla jednej osoby i uwierzcie mi - jest tam naprawdę bardzo przyjemnie. Dobór kolorów, wpadające światło i całokształt sprawił, że z bólem opuszczałam ten dom, a moją pierwszą myślą po wyjściu było przemyślenie, że fajnie byłoby mieć taką przestrzeń do odpoczynku dla siebie. Wejście do domu jest mało widoczne, prowadzi przez stare podwórko i całe otoczenie kontrastuje wręcz z wnętrzem tej przestrzeni.

Kto potrzebuje chwili samotności, skupienia, oderwania się od rzeczywistości? Takie warunki z pewnością sprzyjają pracy pisarza, dlatego też z takimi wnioskami wyszedł naprzeciw architekt. I miał chyba rację. Dom, choć jest swojego rodzaju instalacją, dziwnym tworem, daje użytkownikowi poczucie bezpiecznego, schronu i naprawdę nie rozprasza człowieka czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu sprzyja atmosferze pracy.