Poczuj klimat miasta
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    bt Ola polandpark SKIP Agata Antisaina ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Miasto Luksemburg

Do Luksemburga wybraliśmy się kolorową jesienią.

Bladym świtem wyjechaliśmy z Belgii z nadzieją na spędzenie całego dnia w stolicy sąsiedniego kraju. Niestety przedłużona podróż pociągiem w tamta stronę, przerywana wielokrotnymi postojami, pobyt ten znacznie skróciła. Dopiero około południa znaleźliśmy się na miejscu.

Miasto w listopadzie jawi się dosyć malowniczo. W krajobrazie Luksemburga wyraźnie zarysowuje się podział na dwie jego części, starą i nową. Pierwsza z nich to tereny rozciągające się na północnym brzegu rzeki Pétrusse. Stare Miasto w połowie XVI wieku zniszczył potężny wybuch prochu. Odbudowane w wieku kolejnym, wraz z pozostałościami miejskich fortyfikacji zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO w 1994 roku.

Wielkie Księstwo Luksemburga i jego stolica rzadko kiedy same w sobie są celem turystycznego wyjazdu. Zazwyczaj odwiedza się ten kraj niejako „przy okazji”, czemu sprzyja jego lokalizacja. Sąsiadujące z Niemcami, Francją i Belgią małe państwo warto zobaczyć przejeżdżając nieopodal. Stolica, miasto Luksemburg, jest siedzibą instytucji unijnych, przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości. Znajdują się one w północno-wschodniej dzielnicy miasta, wpisując doskonale w krajobraz nowoczesnej jego części.

Odwiedzającym Luksemburg rekomenduję przede wszystkim długi spacer po Starym Mieście, rzut oka na pozostałości średniowiecznych fortyfikacji oraz wizytę w Muzeum Historii i Sztuki (http://www.mnha.public.lu). Dawne losy miasta przybliży zainteresowanym ekspozycja Muzeum Historii Miasta Luksemburg (http://www.musee-hist.lu/Nouve...). Poza tym sporo czasu spędziliśmy w podziemnych kazamatach artyleryjskich. Plątanina słabo oświetlonych korytarzy, samotnie stojąca pośród nich armata i panorama miasta oglądana zza krat stanowią o atrakcyjności turystycznej lochów Luksemburga. Trzeba też wspomnieć o katedrze Notre Dame pochodzącej z XVII wieku i kryjącej w swoim wnętrzu prawdziwy skarb – wyrzeźbioną w drewnie lipowym figurę Madonny z Dzieciątkiem. Pocieszycielka strapionych, bo tak nazywa się rzeźba, jest świętością dla mieszkańców Księstwa oraz żelaznym punktem każdego turystycznego programu. Nad katedrą wznosi się czarna wieża, charakterystyczny element przykuwający uwagę także z oddali.

Powrotna podróż pociągiem przebiegła już bez opóźnień. Zgodnie stwierdziliśmy, że 8 godzin to trochę za mało na dokładne zwiedzenie Luksemburga, ale dla zainteresowanych wizytą w jego muzeach dwa dni okażą się zupełnie wystarczające. My miło wspominamy przede wszystkim parogodzinny spacer po tym naprawdę ładnym mieście.

  • Luksemburg - panorama Luksemburga Luksemburg - panorama Luksemburga (joyanna)
  • Luksemburg - nowoczesna zabudowa miasta Luksemburg - nowoczesna zabudowa miasta (joyanna)
  • Luksemburg Luksemburg (joyanna)
  • Luksemburg Luksemburg (joyanna)
  • Luksemburg Luksemburg (joyanna)
Ostatnio komentowane na stronie:
06/09/2014 Agata

Koty Stambułu

2 komentarze, ostatni z 23/09/2014 od gretka
18/02/2014 Agata

Lizbońskie tramwaje

1 komentarz z 19/02/2014 od pinot
23/09/2013 AgnesO

Bielawa - miasteczko z duszą.

2 komentarze, ostatni z 26/09/2013 od AgnesO
Notatki o podobnych miejscach: