Najlepszy Szef Kuchni
6 osób
Moderatorzy:
    martachowaniec

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

30/10/13 od martachowaniec
W temacie: Szefowie dla bywajtu

Katarzyna Kochańska dla bywajtu

„Władczyni zapachów”, „gwiazda w kuchni”, „herbaciana dama” - tak określają ją media. Kiperka, kompozytorka smaków i zapachów, również na wyłączność jako logo instytucji, artysty, firmy, osoby prywatnej albo willi. Specjalistka w zakresie aromaterapii, herbatyzmu i aromamarketingu. Tworzy zapachy miejsc. Obecnie nawania autorskimi kompozycjami polskie pałace, wille, dworki, apartamenty. Twórczyni marki Herba Thea www.herbathea.pl Prowadzi pokazy, wykłady, warsztaty, a także szkolenia zakończone świadectwem MEN z zakresu aromaterapii (www.herbathea.pl/warsztaty.html)

1. Kucharz w pełni sezonu

W sezonie letnim piliśmy chętniej zieloną herbatę, bo ma działanie chłodzące. Jesienią powinniśmy przerzucić się na herbaty czerwone i czarne, ponieważ rozgrzewają. Moja ulubiona obecnie to czarna z żeń-szeniem. Kupuję sobie w supermarkecie cały korzeń żeń-szenia, np. Royal Brand, kroję go na plasterki, ale tylko tyle, ile akurat potrzebuję. Reszta korzenia zaś leży sobie i rozśmiesza mnie swoim kształtem człowieka ćwiczącego jakieś pokręcone pozycje. Dobry humor na jesień jak znalazł. Poza tym wzmocnienie organizmu, a to konieczne w sezonie przejściowym.

2. Niedoceniane polskie składniki

Róża pomarszczona Rosa rugosa rośnie w Polsce, choć pochodzi z Azji. Naturalnie się u nas rozprzestrzenia, a nawet zawłaszcza tereny dla siebie. Z jej owoców pozbawionych włosków można zrobić dodatek do herbaty. Ususzyć je i zaparzać wraz herbatą czarną lub czerwoną.

3. Fajny przepis na jesień

Herbata dla smakoszy wyjątkowych to herbata zielona lub biała z odrobiną ususzonych kwiatów akacji. Doskonale pachnie, subtelnie smakuje.

4. Restauracyjny patent dla domowej kuchni

Dwie nitki szafranu zabarwią herbatę na żółto, będzie wyglądała i smakowała orientalnie.

5. Ulubiona przyprawa

U mnie to się zmienia wraz z nastrojem, z porami roku. Teraz delektuję się prostotą czarnego pieprzu. Dlaczego go nie doceniałam w nastolęctwie?! Nawet herbatę świetnie przyprawia.

6. Pomysł ze świata

Z kuchni kazachskiej można podkraść ideę picia czarnej herbaty zaraz po wypiciu kumysu, czyli fermentowanego mleka klaczy. Niespodzianka dla kubków smakowych.

7. Najtrudniejszy klient.

Do Herba Thei przychodzili czasem goście, którzy życzyli sobie „jakąś dobrą herbatę”. Wymyśliłam dla nich specjalną mieszankę, którą nazwałam Jakaś Dobra. Normalnie funkcjonowała w menu. Obecni moi klienci to ludzi zamawiający pokazy herbaciane lub aromaterapeutyczne. Najtrudniej im wytłumaczyć, że nie mogę negocjować ceny przy większej liczbie uczestników spotkania z degustacją, ponieważ 99 proc. mojego wynagrodzenia stanowią naprawdę kosztowne ingrediencje z całego świata – szlachetne herbaty, wyjątkowe przyprawy, cenne olejki eteryczne. Nie lubię zaniżać poziomu, dlatego zawsze mam najlepsze składniki do moich kompozycji.

8.  Niekonwencjonalnie, czyli...

Czyli bez ograniczeń dla wyobraźni. Herbata świetnie łączy się nie tylko z owocami, kwiatami i karmelem, jak proponują supermarketowi producenci mieszanek. Warto połączyć ją również z dodatkami kontrowersyjnymi, np. zielem angielskim czy szafranem.

9. Recepta na romantyczną kolację  

Po lekkim posiłku dobrze wypić herbatę, bo może ona nie tylko orzeźwić, ale też zadziałać afrodyzjakalnie. Wystarczy dodać do niej kardamon, anyż gwiazdkowy, pieprz, goździki czy cynamon. Koniecznie w wersji niemielonej. Niech się zaparza herbata z blaskiem, a nie mętna od pyłu.

  • Katarzyna Kochańska Katarzyna Kochańska (Klara Keler)