Najlepszy Szef Kuchni
6 osób
Moderatorzy:
    martachowaniec

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

17/02/14 od martachowaniec
W temacie: Szefowie dla bywajtu

Andrzej Szurek dla bywajtu

Andrzej Szurek, Szef restauracji Klukovka, która specjalizuje się w kuchni wschodniej z całego obszaru byłego Związku Radzieckiego. Jana Pawła II 45a lok. 46


1. Kucharz w pełni sezonu 

Klukovka, nazwa restauracji, oznacza nalewkę żurawinową, czyli żurawinówkę. Jest też inne znaczenie, słowo „naklukać” po rosyjsku oznacza „napić się, zabawić się”.
Zimowy sezon w naszej restauracji oznacza więcej mięsnych potraw, np. Kazan kabob to jest typowa potrawa na chłodne wieczory z racji swojej sytości. Są to kawałki baraniny zapiekane z ziemniakami. Nie ma to nic wspólnego z kebabem. Przygotowujemy je z mięsa baraniego. Czasem ktoś mówi, że to nie jest baranina tylko cielęcina, bo jest za miękka i nie pachnie jak baranina. Tymczasem intensywny zapach baraniny i łykowaty efekt wynika z tego, że pochodzi od starego barana.

2. Niedoceniane polskie składniki

Kapusta kiszona, z której robimy placki huczki. Jest to danie z kuchni bojkowskiej, ale popularne też w Polsce na Podkarpaciu. Przygotowujemy ciasto naleśnikowe, dodajemy kiszoną kapustę i smażymy jak placki ziemniaczane.

3. Fajny przepis na zimę

Manty z kuchni uzbeckiej, z Azji Środkowej.

4.  Ulubiona przyprawa

Kmin rzymski. Do mięsa pasuje idealnie. 

5.  Pomysł ze świata

Ciekawa jest kwestia z chinkali. Polacy interesują się Gruzją, wyjeżdżają do tego kraju na wakacje. W Polsce powstaje coraz więcej gruzińskich restauracji. Osoby znające tę potrawę zwracają uwagę na kilka rzeczy - oczywiście ciasto, stopień przyprawienia farszu, obecność charakterystycznego bulionu w środku pierożka, który najpierw się spija poprzez nadgryzienie dziurki, a dopiero potem konsumuje resztę. Istotna jest też kwestia "cycuszka"  - duży, charakterystyczny sprawia, że chinkali trzeba dłużej gotować, aby ta ostatnia część była gotowa.

Mam świadomość, że wiele z tych dań jest mocno egzotyczna, ale z kolei wiele jest bliskich polskiej kuchni. Wszystkie pierogi mają wspólny korzeń – ich prastary rodowód to Chiny. Spokojnie w warunkach domowych można na przykład przygotować pielmieni. Pielmieni – inna wielkość niż nasze polskie pierogi i inaczej lepione. Kwestia farszu – mięso (różne rodzaje) i cebula. Wyglądają bardziej jak uszka.

6.  Najtrudniejszy klient

Zdarzali się (śmiech). Na przykład klient, którzy przesadził z alkoholem. Anegdotą myślę, że każdej restauracji jest też klient szantażysta, który zjadł wszystko, powiedział, że mu nie smakowało i nie będzie płacił pieniędzy.

7. Niekonwencjonalnie, czyli...

Płow, to ciekawy przykład na mieszanie smaków słonych i słodkich, bo bardzo popularne jest podawanie płowu, czyli mięsa baraniego z suszoną śliwką, z suszoną morelą.

8. Recepta na romantyczną kolację   

Udane towarzystwo (śmiech) i dopasowanie jedzenia. Pytamy, czy ktoś lubi jedzenie bardziej mięsne czy mączne. Na początek zaproponowałbym dla Pana charczo, pikantną zupę z dodatkiem ryżu i orzechów włoskich, a dla Pani coś delikatniejszego albo pierożki mandu z mięsem albo wareniki.

  • Andrzej Szurek Andrzej Szurek (restauracja Klukovka)
Tagi: kuchnia

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):