Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

09/10/13 od Antisaina
W temacie: Zabytki

Rezydencja Prezydenta

zabytek w środku lasu

Lasy w okolicach Wisły kryją w sobie nie tylko karpacką faunę i florę. Znaleźć tam można ciekawe zabytki, których byśmy się nie spodziewali. Niewtajemniczonych może zdziwić lądowisko dla helikopterów, monitoring i wzmożona ochrona, ale to przecież nic dziwnego, skoro to rezydencja Prezydenta RP.

Na początku, czyli w roku 1907, na stokach Zadniego Gronia w Wiśle, wybudowany został drewniany zameczek myśliwski. Powyżej umieszonokaplicę, również drewnianą. Posiadłość należała wtedy do arcyksięcia Fryderyka Habsburga.

Kaplica Kaplica (Barbara Ciach)

 

Gdy Polska odzyskałą niepodległość, teren stał się własnością Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa, jednak ostatecznie zameczek został przekazany prezydentowi Ignacemu Mościckiemu. Niestety jeszcze w tym samym roku spłonął.

Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle (Barbara Ciach)

Na jego miejscu powstała murowana rezydencja wg projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. Zamek zaczął znowu pełnić funkcję rezydencji prezydenta, aż do czasu zniesienia tej funkcji w 1952 roku. Wtedy to zajął go Urząd Rady Ministrów, a następnie górnicy z Pawłowic Śląskich. Dopiero w 2002 została przywrócona zamkowi jego historyczna funkcja - rezydencji prezydenta RP.

Niestety do środka nie można wchodzić, a cały teren jest bardzo dobrze pilnowany ze względów bezpieczeństwa. Jednak bez problemu można podejść i obejrzeć budynek z zewnątrz.