Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Mofety

aktywnością wulkaniczną

Może i w Polsce nie ma erupcji wulkanów i innych tego typu wydarzeń, które kojarzą się nam z aktywnością wulkaniczną, jednak ona sama występuje. Przejawia się chociażby poprzez mofety. Są to wyziewy ziemi, które mają temperaturę poniżej 100 °C.

Mofety Mofety (Barbara Ciach)

Wyziewy mofet składają się głównie z dwutlenku węgla. Zazwyczaj nie są groźne dla człowieka, jednak czasami niosą ze sobą pewne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia ludzi czy zwierząt. W bezwietrzną pogodę stanowią szczególnie duże zagrożenie dla małych zwierząt, które umierają z niedotlenienia w okolicach mofety.  Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza, więc jest tuż przy ziemi. To właśnie jest zgubne dla małych zwierząt.

(Barbara Ciach)

Tereny gdzie spod ziemi wydobywa się dwutlenek węgla obfitują w historie mówiące o wypadkach związanych z aktywnością wulkaniczną tych miejsc. Podobno zdarzały się wypadki śmiertelne w sytuacjach gdy któryś z mieszkańców przebywał za długo w piwnicy.  Aktywność ta nie przejawia się bowiem tylko w mofecie, a jedynie jest tam aktywniejsza.

W Polsce mofety znajdziemy w Tyliczu, Złockiem, Szczawniku (znajdują sie w Beskidzie Sądeckim).