Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

21/10/13 od Antisaina
W temacie: Technika

Forty Twierdzy Przemyśl

czarnym szlakiem po Pogórzu Przemyskim

Jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Inicjatywa Austro-Węgier ze względu na obawy przed atakiem Rosji. Budowa została rozpoczęta jeszcze w połowie XIX wieku i trwała jeszcze w przededniu I Wojny Światowej, ze zwględu na przebudowy spowodowane ulepszeniem broni. Fortyfikacje naziemne, szańce dla piechoty i stanowiska dla artylerzystów...

Forty Twierdzy Przemyśl Forty Twierdzy Przemyśl (Barbara Ciach)

Celem była obrona Bramy Przemyskiej. Główna linia obrony to pierścień zewnętrzny składający się z siedemnastu obiektów głównych, czternastu działobitni, dwóch stałych linii okopów, dwóch baz piechoty.

Forty Twierdzy Przemyśl Forty Twierdzy Przemyśl (Barbara Ciach)

Twierdza była nie raz oblegana. Za pierwszym razem, w 1914 roku, odparła atak wojsk rosyjskich. Za drugim razem zmieniono taktykę i w końcu, po paru miesiącach oblężenia, zdobyto Twierdzę. Jednak jeszcze w tym samym roku (1915) wojska austrowęgierskie odbiły ją z rąk Rosjan.

Szalety Twierdzy Przemyśl Szalety Twierdzy Przemyśl (Barbara Ciach)
Do tej pory można natknąć się na pozostałości fortów, schowane w gęstych zaroślach. Większość z nich jest już bardzo zniszczona, jednak nadal budzą podziw. Obecnie wyznakonawy jest czarny szlak, który wiedzie po fortach Twierdzy Przemyśl. Jeden z nich jest róznież otwarty oficjalnie do zwiedzania.

Forty Twierdzy Przemyśl Forty Twierdzy Przemyśl (Barbara Ciach)

Chodząc po fortach należy bardzo uważać, ponieważ większość z nich może stanowić zagrożenie dla życia, takie jak każda ruina. Najlepiej trzymać się szlaku i ogólnie dostępnych miejsc.