Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Flisz karpacki

Z czego zbudowane są Karpaty? W większości właśnie z fliszu karpackiego, przynajmniej Karpaty Zewnętrzne i doliny (np. Podhale i Orawa). Jest to swego rodzaju "kanapka" lub jak kto woli - "tort" ze skał. Różne rodzaje skał układają się w nim naprzemiennie. Bardzo dobrze widać to przy okazji dużych osuwisk, jakie mają czasami miejsce.

Kiedyś (tzn. miliony lat temu) w miejscu gdzie teraz mamy Karpaty był wielki ocean nazywany Oceonem Tetydy. Na dnie układały się różnego rodzaju osady (najczęściej organiczne). Brały w tym udział piaski, iły i żwiry. Upraszczając, z czasem piaski zamieniły się w piaskowce, iły w łupki, natomiast żwiry w zlepieńce. Pod wpływem prądów zawiesinowych z tego całego materiału tworzyły się warstwy, które są dzisiaj widoczne.

(Barbara Ciach)

Jednak dno oceanu było mniej więcej płaskie, więc i osady układały się poziomo. W ciągu milionów lat miały miejsce fałdowania, których efektem są dzisiejsze Karpaty. Upraszczając: powstawały wzniesienia (antykliny) i doły (synkliny). Niektóre z tych wzniesień przewracały się (nazywane są fałdami obalonymi).

Pod wpływem dużej ilości wody (np. intensywny deszcz), warstwy mogą się rozdzielić. Taka warstwa leżąca pod kątem, może spowodować osuwisko. Zdarzenia takie potrafią być niebezpieczne dla ludzi, ze względu na to, że na takim osuwisku może stać budynek mieszkalny, który "zjedzie" wraz z podłożem w dół.

Co pewien czas w mediach głośno jest o osuwiskach, które mają miejsce w górskich miejscowościach. Na szczęście coraz większą uwagę ludzie zaczynają przywiązywać do tego, gdzie stawiają dom, jakie jest nachylenie stoku, w którą stronę są ułożone warstwy i pod jakim kątem.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):