Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

07/02/14 od Antisaina
W temacie: Bezpieczeństwo

Czynniki sprzyjające wychłodzeniom

Gdy jest zima, to nikogo nie powinno dziwić, że jest zimno (i jest śnieg!). Szczególnie w górach. Tymczasem niekoniecznie zimno jest najgorsze. Owszem, jest nieprzyjemne i jest jedną z przyczyn wychłodzenia lub odmrożeń.

(B. Ciach)

Wiatr

Na wychłodzenie ma wpływ niska temperatura, to jest oczywiste, chociaż może ono nastąpić w warunkach powyżej zera stopni Celsjusza. Jednak drugim czynnikiem jest wiatr, który bardzo wychładza. Na pewno nie raz, nie dwa spotkaliście się z tym uczuciem, gdy żar leje się z nieba, jest wam stanowczo za gorąco (może nawet spływa z was pot?) i nadchodzi powiew wiatru. Jest chłodzący i bardzo przyjemnie się to odczuwa. Wyobraźcie sobie jednak jak to wygląda, gdy już dzięki samej temperaturze jest wam zimno. Wiatr jeszcze potęguje uczucie zimna. Tym bardziej, że aby się skutecznie przed nim chronić, ubrania nie mogą być przewiewne. Wiatr ma to do siebie, że mocno utrudnia odizolowanie się od zimna, lubi zrywać kaptur i odciągać rękawy odsłaniając nadgarstki.

Wiar zdecydowanie nie jest naszym najlepszym kumplem. Co więcej, liczy się siła wiatru. Im silniejszy wiatr, tym bardziej nas wychładza. Jeżeli znamy prędkość wiatru i temperaturę, możemy obliczyć lub po prostu sprawdzić temperaturę odczuwalną na jednej z tabel dostępnych w Internecie. Różnią się one nieznacznie między sobą. Zamieściłam jedną z nich. Nie warto jednak przywiązywać się do tych wartości, ze względu na pewne różnice pomiędzy poszczególnymi tabelami jakie możecie spotkać. Najważniejsze jest to, że przy niskiej temperaturze i silnym wietrze odczuwamy dużo niższą temperaturę. Szybciej się też wychładzamy.

Jedna z przykładowych tabel, które można znaleźć w Internecie. Jedna z przykładowych tabel, które można znaleźć w Internecie. (Tabela z http://pl.wikipedia.org/wik...)

Wilgoć

Dzięki wilgotności i w ogóle wodzie, dużo szybciej tracimy ciepło. Kontakt naszego ciała z przemoczonym ubraniem (lub nawet zimną powierzchnią) powoduje przewodzenie ciepła. Następuje to z ciała cieplejszego do zimniejszego. Jednym słowem, mając kontakt z mokrym lub tylko wilgotnym ubraniem, szybciej tracimy ciepło. Przytoczyłam przykład ciepłego letniego dnia, gdy żar leje się z nieba... pamiętacie? W takich warunkach człowiek zazwyczaj się poci. Zdarza się tak również podczas dużego wysiłku. Pot jest wilgocią, która jest przez naz niepożądana. Specjalistyczne ubrania przeznaczone do uprawiania sportów, zrobione są z syntetycznych materiałów, które mają na celu odprowadzanie wilgoci z ciała. Polecam korzystać z tych dobrodziejstw techniki, gdyż bawełna takich właściwości nie ma. Nie raz słyszałam hasło "bawełna zabija". Coś w tym jest.

Zapobiegaj

Zapobieganie wychłodzeniu jest prostrze niż to może się wydawać. Zaopatrz się w porządne ubranie, które ochroni przed zimnem, wilgocią i wiatrem. Oprócz tego, zadbaj o siebie przygotowując termos z ciepłą herbatą lub innym napojem oraz jedząc przed wyjściem porządne śniadanie.

Oczywiście niektórzy mają większe skłonności do wychładzania się. Szybkość wychładzania się ściśle zależy od osobniczych predyspozycji takich jak masa ciała, sprawność fizyczna, a nawet wiek czy płeć. Dzieci odmrażają się szybciej niż osoba dorosła.

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Notatki o podobnych miejscach: