Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Czołg baligrodzki

T-34 czy T-70?

Pomniki potrafią być różne. Mi osobiście kojarzą się z rzeźbami, popiersiami lub innymi dziełami artystów lub rzemieślników. A tu niespodzianka... czołg!

Dla znawców tematu powiem, że jest to model T-34. Większości pewnie to nic nie mówi, więc dodam, że właśnie takim samym wozem pancernym jeździli bohaterowie znanego niegdyś filmu „Czterej pancerni i pies”! Co on tu robi?

Oczywiście pomnik został postawiony jeszcze w czasach komunistycznych. Był wyrazem wdzięczności Polaków dla Armii Radzieckiej. Przypomina lata 1945-47, kiedy to na tym terenie walczono z Ukraińską Powstańczą Armią (UPA). W walce były między innymi wykorzystywane czołgi. Trudno to sobie wyobrazić patrząc na gabaryty tego czołgu. Z taką maszyną w górach chyba niewiele można zrobić, chociaz kto wie... do tej pory można w Beskidzie Niskim znaleźć pozostałości gąsienic.

(B. Ciach)

W rzeczywistości do walki z UPA wykorzystywano inne, mniejsze i lżejsze czołgi T-70. Dlaczego więc ten model nie stoi w centrum Baligrodu?

Na początku stał tu właśnie mniejszy czołg, T-70. Jednak w pewnym momencie ktoś sobie uświadomił, że jest to ostatni zachowany egzemplarz tego typu w całej Polsce (chociaż trudno mi sobie wyobrazić, że nigdzie się nie zachował się drugi). Aby ochronić ostatnią sztukę tego modelu, przeniesiono go do Muzeum Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Na jego miejsce postawiono powszechny i do dzisiaj stojący T-34.

Odszukałam ten egzemplarz, który kiedyś stał w Baligrodzie. Z tego co się dowiedziałam, od listopada 2012 do marca 2013 był w remoncie. Dbają o niego. Na stronach Muzeum można nawet go zwiedzić. Polecam, sama odbyłam taki „spacer” i do tej pory nie mogę się nadziwić, że tam mieściły się dwie osoby – komfortowe to raczej nie było.

Dla porównania zrobiłam zrzut ekranu. Obok T-70, jak pamiętamy jest on czołgiem lekkim, mieszczącym 2 osoby i ważącym niecałe 10 ton, postawiono T-34/85, czyli czołg średni dla 5 osób i ważący ponad 30 ton. Różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka! Zwróćcie też uwagę na działa.

(opracowanie własne na podstawie zrzutu ekranu z http://wirtualne.muzeumbron...)

Notatki o podobnych miejscach: