Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Kolegiata w Stargardzie Szczecińskim

Ponoć najpiękniejszy kościół gotyku ceglanego.

Kolegiata pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim jest uznawana za najpiękniejszy kościół gotyku ceglanego. Ryzykownie tak twierdzić, w końcu „piękno” to wymiar jakościowy, bardzo subiektywny i niemierzalny – tak jak np. wysokość, rozmiar, wiek. Choć i w tej gestii znajdzie się jakieś „naj” - mówimy w tym przypadku o najwyżej sklepionym kościele w Polsce (32,5 m).

Kolegiata - widok od strony rynku. Kolegiata - widok od strony rynku. (Piotr Rynio, CC0 1.0, http://pl.wikipedia.org/wik...)

Tak wygląda najwyższe kościelne sklepienie w Polsce. Tak wygląda najwyższe kościelne sklepienie w Polsce. (Kapitel, CC BY-SA 3.0 PL, http://pl.wikipedia.org/wik...)

A jednak muszę to przyznać. Jest to, nawet jeżeli nie NAJpiękniejszy, to na pewno jeden z piękniejszych kościołów jaki w życiu widziałam. Jego piękno dostrzegłam z czasem. Trudno żeby nastąpiło to w wieku lat 8, gdy człowiek ma ważniejsze sprawy na głowie (Spice Girls przykładowo) i bywa tam przymusowo w ramach przygotowań do komunii świętej. Dopiero doroślejąc człowiek może zerknąć świeżym, pozbawionym nudy okiem. Ma też pewien punkt odniesienia, wszak w trakcie swojej tułaczki zdołał zobaczyć kilka innych kościołów, nie tylko ten z własnego podwórka.

Do dziś zdarzy mi się nazwać kolegiatę niepoprawnie "katedrą". Takie przyzwyczajenie z dzieciństwa, kiedy wszyscy go tak nazywaliśmy, prawdopodobnie przez ignorancję i ze względu na jego rozmiary. Niewtajemniczonym podpowiem, że kościół można nazywać katedrą dopiero jeżeli jest to główny kościół, w którym biskup, arcybiskup lub patriarcha głosi doktrynę katolicką. A kolegiata, najprościej mówiąc, to kościół niebędący katedrą, przy którym znajduje się kapituła mająca prawo wyboru biskupa. W województwie zachodniopomorskim katedra znajduje się w Szczecinie. Ale o niej napiszę może innym razem.

Widok ze skrzyżowania Krzywoustego i Kazimierza Wielkiego. Na pierwszym planie plebania. Widok ze skrzyżowania Krzywoustego i Kazimierza Wielkiego. Na pierwszym planie plebania. (Kapitel, CC0 1.0, http://pl.wikipedia.org/wik...)