
5 osób
Ustawienia strony:
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS
RSS
Kluki nad jeziorem Łebsko
Jedzie się do Kluk przez lasy Słowińskiego Parku Narodowego jak na koniec świata. I w jakimś sensie jest to koniec świata. Droga kończy się zaraz za wsią, dalej są już tylko podmokłe łąki i jezioro Łebsko oddzielone od morza wąską mierzeją. We wsi jest właściwie tylko skansen. Pewnie gdyby nie on, to po Klukach nie byłoby już śladu. Tak jak inne okoliczne wsie również i tę osadę zarosłyby łąki. Ale dzięki temu, że grupie zapaleńców udało się uratować tych kilkanaście chat, przenieść je w jedno miejsce i zrobić tu skansen, są Kluki pamiątką po świecie zamieszkujących te tereny Słowińców.
W Muzeum Wsi Słowińskiej, bo tak oficjalnie nazywa się skansen, można zwiedzić kilkanaście zagród z XIX i XX. W nich prezentowane są dawne sprzęty domowe i gospodarskie. Bogactwa tu raczej nie zobaczymy, raczej tylko świadectwa trudnego życia w surowych warunkach. Zgodnie z zasadami tego typu placówek wszystko jest urządzone z ogromną dbałością o zachowanie wiernego obrazu życia ich mieszkańców. Więcej informacji o skansenie znajdziecie na stronach Muzeum.
Mnie bardziej niż świadectwa kultury materialnej zainteresowała historia Słowińców nazywanych też Kaszubami Nadłebskimi. Przez wieki zamieszkiwali obszary wokół jezior Łebsko i Gardno. Zajmowali się rybołówstwem, niewielkim rolnictwem i kopaniem torfu na opał. Byli ostatnią słowiańską enklawą na terenach Pomorza Zachodniego. Długo opierali się procesom germanizacyjnym. Właśnie w Klukach mowa słowińska przetrwała najdłużej, bo do początków XX wieku. Jednak po II wojnie nikt już jej właściwie nie znał. Słowińcy zostali uznani zatem za Niemców. Ostatni wyjechali stąd całkiem niedawno, bo w latach 70-tych XX wieku.
Będąc w Klukach, przejdźmy się koniecznie nad Łebsko. Jakiś kilometr za wsią jest wieża widokowa, z której zobaczymy to ogromne jezioro w całej okazałości. Kiedyś pływały po nim łodzie słowińskich rybaków, dziś jest rezerwatem.
Powiększ
Ostatnio komentowane na stronie:

30/10/2013
mrtswtk
Gdzie leży Stargard Szczeciński?
Krótka lekcja geograficzno-matematyczna o tym, co ma Stargard do zmiany czasu.
3
komentarze,
ostatni
z 01/05/2023
od hetmanrafalhetman

01/11/2013
mrtswtk
Abrazja kontra kościół w Trzęsaczu
O ruinach kościoła z szumem fal i miłosną historią w tle.
5
komentarzy,
ostatni
z 06/09/2018
od Aniaaaaaa58674

01/10/2015
pinot