Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Brama na korycie rzeki

Jedyna taka brama w Polsce - Brama Młyńska w Stargardzie Szczecińskim.

W Stargardzie stoją cztery średniowieczne bramy. Najciekawsza z nich to Brama Młyńska, która jest jedyną w Polsce i jedną z nielicznych na świecie bramą zbudowaną na korycie rzeki.

Brama została zbudowana w pierwszej połowie XV wieku na szerokim na 6 metrów korycie Kanału Młyńskiego. Na początku były to dwie wieże (każda o wysokości 28 metrów) połączone drewnianym mostem. Dopiero z czasem zastąpiono go ceglaną konstrukcją z przejazdem, będącą podstawą bramy.

Przymiotnik „Młyńska” wziął się od wybudowanego na kanale młynu, którego już nie ma - był tam od XIII do XVIII wieku. W pobliżu bramy znajduje się zresztą najstarszy na Pomorzu Zachodnim spichlerz, w któym za moich licealnych czasów zrobiono dyskotekę.

Brama ma wiele zamiennych nazw – Wodna lub Rzeczna (logiczne), Portowa (na bramie pobierano myto za transportowane rzeką towary) oraz Herbowa (bo jej wizerunek znajdował się na stemplach miejskich i herbie, używanym jeszcze w minionym stuleciu).

Brama Młyńska w Stargardzie Szczecińskim. Brama Młyńska w Stargardzie Szczecińskim. (Kapitel, CC0 1.0, http://pl.wikipedia.org/wik...)

Brama Młyńska. Źródło: wikipedia.org