Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Baszta Białogłówka w Stargardzie Szczecińskim

Na cześć kobiet, które sprytem obroniły mury miasta.

Baszta Białogłówka może nie jest tak okazała jak najwyższa w Polsce Baszta Morze Czerwone, a i jej legenda nie jest tak makabryczna, ale z pewnością równie ciekawa. Posłuchajcie.

W zamierzchłych czasach mężowie Stargardu opuścili mury miasta i wyruszyli na bliżej nieokreśloną bitwę. Jak wiadomo powodów do niezgody było wtedy sporo, więc wybaczmy kronikarzowi, że nie zanotował jakiego sporu bitwa dotyczyła. Z resztą nie ma to znaczenia, ważniejsza w tej historii jest bitwa, która miała stoczyć się pod murami obronnymi Stargardu.

W mieście pozostały jedynie kobiety z dziećmi, nieliczni rzemieślnicy i starcy. Wykorzystując tą sytuację nieznane wojska zaatakowały gród zbierając się pod jedną z baszt. Bezbronne kobiety zdawały sobie sprawę, że w tak osłabionym i nielicznym składzie, bez umiejętności walki orężem, nie zdołają obronić miasta przed wrogiem. Nie zabrakło im jednak sprytu i taktyki. W wielkich kotłach zagotowały smołę, którą przy pomocy prostych podnośników wylały następnie na siły wroga - parząc ich ciała, a studząc zapał. Atak został odparty!

Ówczesny władca, gdy dowiedział się o odwadze kobiet ze swego grodu, rozkazał pomalować szczyt wieży na biało i nazwał ją Basztą Białogłową - na cześć niewiast, które ją obroniły. Drogą wyjaśnienia dodam jeszcze, że niegdyś kobiety nazywano białogłowami od koloru czepków, które nosiły na głowach.

I tak kończy się legenda.

Informacje praktyczne:

Basztę Białogłówkę zbudowano w XV wieku. Mierzy 30 metrów wysokości i ma sześć kondygnacji. Podstawa z lochem więziennym jest kwadratowa, wieża przechodzi w cylinder. Znajduje się w najstarszej części Starego Miasta, w Parku Zamkowym. Aby na nią trafić najlepiej iść wzdłuż murów obronnych ulicą Spichrzową.

Baszta, podobnie jak inne zabytki Stargardu, stanowi jeden z punktów na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. W jej sąsiedztwie znajduje się jeszcze Brama Wałowa (ul. Chrobrego) i Brama Młyńska (na rzece Ina, między ul. Portową a Spichrzową).

Baszta Białogłówka w Parku Zamkowym w Stargardzie Szczecińskim. Baszta Białogłówka w Parku Zamkowym w Stargardzie Szczecińskim. (Kapitel, CC0 1.0, http://pl.wikipedia.org/wik...)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):