Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

10/03/14 od AgnesO

Wizerunek Beatlesów narodził się w Niemczech

W bierzącym miesiącu, obchodzić będziemy 51. rocznicę debiutu zespołu The Beatles. Dokładnie 22 marca 1963 roku, światło dzienne ujrzał album Please Please Me z takimi hitami jak Love Me Do czy Twist and Shout. Były to dopiero początki liverpoolskiej czwórki i charakterystyczne typowo rock'n'rollowe szalone numery. Dziewczyny piszczały i rwały włosy z głowy na widok chudych brytyjczyków z gitarami.

Przy tej okazji warto wspomnieć, skąd w ogóle wziął się początkowy image Beatlesów. Chłopaki ewoluowali i zmieniali swój styl jak mało kto! Natomiast ja jestem wielbicielką ich wczesnego łobuzerskiego i kobiecego jednocześnie, wyglądu.

The Beatles, Kennedy Airport, February 1964 The Beatles, Kennedy Airport, February 1964 (United Press International/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Beatles,_Kennedy_Airport,_February_1964.jpg)

Jak wiadomo, Beatlesi, na trzy lata przed debiutem, obficie koncertowali w Hamburgu. Było to jeszcze w składzie: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Stuart Sutcliffe i Pete Best. Swój ówczesny wygląd, za który kochały ich rzędy nastolatek, zawdzięczają grupce znajomych poznanych właśnie podczas koncertów w Hamburgu. Ówczesny basista - Sutcliffe, w trakcie jednego z koncertów w klubie Keiserkeller, poznał fotografkę Astrid Kirchherr, która będzie autorką wczesnych czarno-białych fotografii grupy. Para zakochała się w sobie prawie od razu (o czym popełniono nawet komiks Baby's in Black). Astrid przyszła na koncert między innymi ze swoim były partnerem - Klausem Voormannem. Sutcliffe był oczarowany nowymi znajomymi i przedstawił ich pozostałym członkom zespołu.

Photograph of The Beatles as they arrive in New York City in 1964 Photograph of The Beatles as they arrive in New York City in 1964 (United Press International/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Fabs.JPG)

Charakterystyczne czarne sweterki, marynarki i wąskie rurki oraz sztyblety, to inspiracja zaczerpnięta wprost od niemieckich przyjaciół. Kiedy Sutcliffe i Kirchherr byli już parą, basista często nosił ubrania Astrid. Pozostali muzycy szybko podłapali ten styl i tak stał się on ich znakiem rozpoznawczym. Natomiast beatlesowe fryzury, czyli tak zwane moptop - czupryny z opadającą na czoło, długą grzywką to podobno zasługa Klausa Voormanna, który sam nosił się podobnie. Voormann był także autorem znakomitej okładki do płyty Revolver.

Tak więc Beatlesi byli nie tylko wspaniałymi muzykami, ale także obserwatorami nowych trendów, a wręcz ich współtwórcami. Przez cały okres trwania zespołu, ich styl zmieniał się jak w kalejdoskopie. Inspiracje były dosłownie obok nich, a potem sami inspirowali miliony ludzi.