Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

27/09/13 od MarcinM
W temacie: Some People Never Know

W cyrkowych okolicznościach

Kilka słów o grupie Solution

Gdy pierwszy raz usłyszałem Solution, byłem w grubym szoku - dobry kolega zapodał mi nagranie "Circus Circumstances", zamykające debiutancki album tej holenderskiej formacji.

Numer zaczął się iście cyrkowymi połamańcami, by w drugiej minucie dać miejsce na intrygujący riff, przerwany obłędnymi saksofonami. Początkowo potraktowałem nagranie jako ciekawostkę, ale z czasem zacząłem coraz częściej do niego wracać, aż dotarłem do całego debiutu Solution.

Na tym albumie nie usłyszymy gitary - zespół, podobnie jak na przykład Van Der Graaf Generator, bazuje na brzmieniu potężnej sekcji rytmicznej, instrumentów klawiszowych, dętych, a także fletu i perkusyjnych przeszkadzajek (np. kongi).

Później oczywiście zapoznałem się z kilkoma innymi dokonaniami Solution - "Divergence" i wydanej w 1975 roku "Cordon Bleu". Zwłaszcza ten ostatni, charakteryzujący się czytelniejszym brzmieniem, pokazuje prawdziwe mistrzostwo aranżacyjne i wykonawcze.

Solution to zdecydowanie jedno z moich ciekawszych odkryć i ubolewam nad tym, że z tej klasycznej holenderskiej sceny rockowej moja wiedza sprowadza się tylko do nich i grupy Focus.