Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

03/10/13 od MarcinM

Tinariwen - Ambasadorowie Pustyni

Nie będzie wielką przesadą nazwanie Tinariwen najbardziej korzennym bluesem, jaki można sobie wyobrazić. Przecież ten gatunek wywodzi się z afroamerykańskiego folkloru, pieśni ludności pochodzenia saharyjskiego, sprowadzonej na południe USA jako niewolnicza siła robocza.

Skład Tinariwen (co oznacza „Pustynie”) tworzą Tuaregowie, nomadowie podróżujący po pustyni Sahary. Zespół założony został w tuareskim obozie rebeliantów, stacjonującym w Libii. Do dziś zespół zaangażowany jest w walkę o autonomiczne państwo swojego ludu.

W swojej muzyce wykorzystują zarówno tradycyjne dla swojej kultury instrumenty, jak i typowe bluesowe instrumentarium.

Zanim zespół zdobył popularność i w ogóle wydał pierwszy oficjalny album, nagrywał głównie kasety, których dystrybucja i posiadanie były w Republice Mali surowo karane.

Odkryci zostali przez francuską grupę nurtu world music, Lo'Jo, grającą wówczas na malijskim festiwalu, odbywającym się w mieście Bamako. Wkrótce kilku członków Tinariwen przyjechało na zaproszenie do Francji, gdzie koncertowali z muzykami Lo'Jo, pod szyldem Azawad. Obie grupy zaangażowały się też w organizację słynnego Festival of the Desert, w Essaken w 2001 roku.

Od tego czasu Tinariwen zagrali ponad 700 koncertów w Europie, Ameryce, Japonii czy Australii. Zaliczyli występy na takich festiwalach jak WOMAD, Roskilde Festival czy polskim Open'er w Gdyni, w 2010 roku.

Obecnie zespół cieszy się olbrzymim uznaniem w świecie muzyki, a na koncerty zapraszany był przez takich gigantów jak The Rolling Stones czy Carlos Santana.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):