Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

03/10/13 od MarcinM
W temacie: Some Years After

Od złodzieja rowerów do gitarzysty Red Hotów

33. urodziny Josha Klinghoffera

Przypadkiem dotarła do mnie wiadomość, że jubilatem w dniu 3. października jest niejaki Josh Klinghoffer. 33-letni gitarzysta, obecnie najbardziej znany jako nowy wiosłowy Red Hot Chili Peppers. Wcześniej przebył jednak długą drogę.

Ten muzyk ma naprawdę bogaty muzyczny życiorys – współpraca z PJ Harvey, Tricky'm, Perrym Farrellem, a wreszcie mnóstwo muzyki zrobionej wspólnie z Johnem Frusciante (to oczywiście nie wszystko).

Jako siedemnastolatek dołącza do grającej alternatywnego rocka formacji The Bicycle Thief. Chłopaki co prawda grali ze sobą raptem 3 lata, ale nagrali jedną płytę „You Come And Go Like A Pop Song”.

W 2000 roku grupa supportowała słynnych Red Hotów (wówczas świeżo po reaktywacji z Johnem Frusciante na gitarze). Wkrótce Frusciante podjął współpracę z młodym gitarzystą, czego efektem był album „Shadows Collide With People”, na którym słychać nie tylko gitarę Klinghoffera, ale też jego grę na basie, syntezatorach, a wreszcie wokal, specyficzny, wysoki (może nawet nieco irytujący), kontrastujący z charakterystyczną manierą Johna.

 Kolaboracja panów okazała się długotrwała – Josha słychać na kolejnych płytach - „The Will to Death”, „Inside of Emptiness”, „A Sphere in the Heart of Silence”, „Curtains” i „The Empyrean”. W międzyczasie panowie założyli zespół Ataxia, który zostawił po sobie bardzo ciekawe albumy „Automatic Writing” i AW II”.

Gdy pod koniec 2009 roku Frusciante opuszczał po raz drugi Red Hot Chili Peppers, nie było specjalnym zaskoczeniem, że na swoje miejsce poleci właśnie bohatera tego tekstu. W ten sposób zaczął się nowy etap dla grupy oraz, oczywiście, dla Josha.

Tagi: muzyka