Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

22/12/13 od Agata

Kayah i Bregovic zimowo

(A. Kuśmierz, http://www.flickr.com/photo... CC-BY-ND-2.0)

Kojarzycie na pewno świetną płytę „Kayah& Bregovic”. Jest tam jeden utwór, wydany jako singiel w grudniu 1999, który właściwie można uznać za nietypowy kawałek około świąteczny. Mowa o tęsknym, przepełnionym smutkiem „Nie ma, nie ma ciebie”.

Robi się ciekawie, jeżeli uświadomimy sobie, że bałkański oryginał, czyli „Ederlezi” to tradycyjna pieśń wiosenna (sic!). Ta cygańska, niesamowicie popularna pieśń, opowiada o święcie wiosny, w dzień św. Jerzego (szósty maja). Ederlezi urosło do rangi utworu-symbolu dla wszystkich narodów bałkańskich. Wykonań jest mnóstwo, po bułgarsku, grecku, serbsku, w romani… jedno ze słynniejszych pochodzi z albumu „Silence of Balkans” Bregovica.

I w tym wszystkim Kayah, jej przywodzący na myśl Wigilię tekst, na czele z „Pierwsza gwiazdka już na niebie”, zupełnie nie związany z Ederlezi. Ale nastrój, choć ciut świąteczny, to też bez wątpienia słowiański, a i odpowiadający innym wykonaniom Ederlezi, bo tęskny, zawodzący. Warto sobie odświeżyć coś rzeczywiście wartościowego, na fali zainteresowania folkowymi rytmami ostatnimi czasy.