Na Mazowszu

Jeśli chcesz umieścić swój obiekt w naszym katalogu bądź założyć własną stronę w serwisie bywajtu.pl, napisz do nas
Obiekty ostatnio dodane do katalogu:

Bierzewice

Bistro Bagatelle

Budy Grabskie

Grabskie Sioło


Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS

Na Mazowszu


Ciekawe miejsca, historia, agroturystyka na Mazowszu i w bliskiej okolicy Mazowsza.

Skarby Muzeum Diecezjalnego w Płocku

O Płocku i jego historii można długo opowiadać. To pięknie położone na wysokiej skarpie wiślanej miasto należy do najstarszych polskich grodów, przez prawie trzy wieki było główną siedzibą książąt mazowieckich, a przez kilkadziesiąt lat stolicą Polski. Stąd władał całym krajem książę Władysław Herman i tu urodził się jego syn - Bolesław Krzywousty. Stawia to Płock wśród najważniejszych ośrodków politycznych polskiego średniowiecza. I nie tylko politycznych - Płock został też stolicą utworzonego w 1075 roku biskupstwa mazowieckiego. O wielkiej historii miasta zaświadczają okazała katedra i znajdujący się tuż obok zamek książąt mazowieckich. Choć właściwie są to tylko pozostałości po dawnym zamku, raptem dwie wieże i fragment murów, a katedra, której początki sięgają XII wieku, była wielokrotnie przebudowywana, niszczona i odbudowywana i w niewielkim stopniu przypomina tę pierwotną, to jednak zespół zabytków na płockim wzgórzu tumskim wciąż budzi podziw i przywołuje czasy świetności Płocka.   
 
Płockie Wzgórze Tumskie Płockie Wzgórze Tumskie
 
W XVI wieku część zamku runęła wraz z osuwającą się skarpą. Król Zygmunt Stary przekazał wtedy go benedyktynom, a ci na jego terenie pobudowali swoje nowe opactwo. Dziś mieści się w nim Muzeum Diecezjalne. Jeśli będziecie w Płocku, koniecznie je zwiedźcie, eksponowane są w nim niezwykłe średniowieczne pamiątki, między innymi Biblia Płocka,  kielich Księcia Konrada i herma św. Zygmunta.
 
Biblia Płocka
 
Biblia Płocka Biblia Płocka
 
Biblię Płocką przywiózł zapewne Walończyk Aleksander z Mallone, biskup płocki od 1129 roku, inicjator budowy katedry w Płocku, a także byc może kolegiaty w Łęczycy i klasztoru w Czerwińsku, opiekun młodego Bolesława Kędzierzawego, osoba bardzo zasłużona dla kulturalnego i politycznego rozwoju państwa Piastów. Istnieje jednak również przypuszczenie, że w dużej części rękopis powstał już w skryptorium płockim. Bogato iluminowana, pięknie kaligrafowana Biblia Płocka wystawiona jest w specjalnej gablocie. Kopie niektórych z jej kart, między innymi z romańskimi iluminacjami proroków, zdobią również ściany muzeum. 
 
Kielich i patena Konrada Mazowieckiego
 
Kielich i patena Konrada Mazowieckiego Kielich i patena Konrada Mazowieckiego
 
Srebrny, pozłacany kielich i patenę ufundował książę Konrad Mazowiecki dla katedry w Płocku. Sprawienie kielicha ze szlachetnych kruszców miało być jednym z elementów zadośćuczynienia po obłożeniu go interdyktem za stracenie scholastyka Jana Czapli. Na czarze kielicha wyryte są między innymi sceny z Ewangelii, zaś na patenie wizerunek Chrystusa Pantokratora oraz wokół niego postacie księcia Konrada, jego żony Agafii oraz synów Kazimierza i Ziemowita. 
 
Relikwiarz św. Zygmunta Burgundzkiego
 
Herma św. Zygmunta Herma św. Zygmunta
 
Z kolei herma św. Zygmunta to dar Kazimierza Wielkiego, prawdopodobnie z 1370 roku. Postać św. Zygmunta, króla Burgundii w VI wieku, nieprzypadkowo tu się pojawia. Był on patronem Płocka od czasu przywiezienia do grodu w 1165 roku jego relikwii przez poselstwo Bolesława Krzywoustego z Akwizgranu. Relikwie miał przekazać Bolesławowi sam cesarz Fryderyk Barbarossa. Popiersie św. Zygmunta wykonane z pozłacanej srebrnej blachy i wysadzane szlachetnymi kamieniami. Wewnątrz hermy przechowywano relikwię świętego. 
 
Sztuka sakralna
 
To oczywiście tylko niektóre eksponaty w muzeum. Zgromadzono w nim sporą kolekcję dewocjonaliów, szat liturgicznych, ale też dzieł sztuki sakralnej. Popatrzcie chociażby na piety z różnych okresów: 
 
 
Doprawdy czymś niezwykłym jest, że te dzieła przetrwały do naszych czasów, że nie przepadły gdzieś w zawierusze dziejów podczas licznych wojen i grabieży. Mało mamy takich zabytków, tym bardziej ekspozycja płockiego muzeum zasługuje na największą uwagę.
  • W skarbcu Muzeum Diecezjalnego W skarbcu Muzeum Diecezjalnego