Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

05/11/13 od Atavus
W temacie: Przedsięwzięcia i wydarzenia

Wallmart

firma jak państwo

Pierwszy sklep Waltona w Bentonville (Arkansas, USA) Pierwszy sklep Waltona w Bentonville (Arkansas, USA) (Yuval Y; http://en.wikipedia.org/wik...)

Wallmart to jedna z największych korporacji na świecie. Chciałem skorzystać z wyszukiwarki googla i wpisałem "W", zanim zdążyłem napisać coś więcej na pierwszym  miejscu pojawił się właśnie Wallmart. Nie Walia, Wenezuela czy Włochy - Wallmart. 

Historia firmy sięga lat 50-tych XX w., kiedy Amerykanin Sam Walton otworzył sklepik w małej miejscowości w Bentonville (Arkansas, USA). Po dziesięciu latach obserwacji rynku właściciel wpadł na genialny, jak się okazało, pomysł. Zamiast inwestować w dekoracje, półki czy ekspozycję wystawową, postawił na najniższą cenę. W sklepie, otwartym w 1962 r. w Rogers (Arkansas, USA), towar stał bezpośrednio na paletach, nie leżakując w magazynie lecz dostępny do sprzedaży a klienci sami dobierali sobie zakupy, płacąc przy kasie. Takie rozwiązanie pozwoliło zaoszczędzić na kosztach obsługi klientów i maksymalnie zagospodarować przestrzeń sklepu.

Jednocześnie Sam Walton oferował bezkonkurencyjnie najniższe ceny, co przyczyniło się do jego popularności i sukcesu. Po pięciu latach Walmart posiadał już 24 sklepy, osiągając 12,7 mln USD rocznego obrotu. Obecnie Wallmart zarządza 11 000 sklepów, zatrudniając 2,2 mln pracowników, z czego 1,3 mln w samych USA.

Co ciekawe, Walton zaczynał na południu Stanów Zjednoczonych, w Arkansas. Południowe stany uchodzą za znacznie biedniejsze niż północne, a poziom życia jest tam niższy, co widać zarówno w statystykach jak i gołym okiem. Nie przeszkodziło to zdolnemu przedsiębiorcy w zdobyciu fortuny.

Idea dyskontu, zapoczątkowana przez Waltona, przyjęła się także u nas, czego świadectwem jest gwałtowny rozwój takich sieci jak Lidl, Biedronka, Kauffland.