Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

07/11/13 od Atavus
W temacie: Przedsięwzięcia i wydarzenia

Samuel Brannan

jak zarobić na gorączce złota

Samuel Brannan (przed 1889 r.) Samuel Brannan (przed 1889 r.) (Ebcdic; http://en.wikipedia.org/wik...)

W 1848 r. wybuchła w Kalifornii gorączka złota. Wieść o jego odkryciu, mimo oporów samego odkrywcy, rozpuścił Samuel Brannan, handlarz i właściciela gazety z San Francisco. Jako dowód przedstawiał wszystkim butelkę wypełnioną złotym pyłem, wzniecając niezdrowe emocje. W grudniu 1848 r. odkrycie zostało oficjalnie potwierdzone przez Kongres, co spowodowało masowy napływ poszukiwaczy z całego świata, w tym także z Europy, z terenów objętych Wiosną Ludów. Liczbę przybyłych szacuje się nawet na 300 000 osób w ciągu kilku miesięcy.

Brannan był posiadaczem jedynego sklepu między terenami złotonośnymi a San Francisco, co pozwoliło mu w krótkim czasie zarobić fortunę. Sprzedając szpadle, sita, żywność i wszelkie materiały obozowe osiągał w 1849 r. miesięczne utargi w wysokości 150 000 dolarów, co pozwoliło mu otworzyć kolejne placówki.

Brannan oprócz zakładania kolejnych sklepów zaczął skupować duże połacie ziemi w San Francisco, stając się pierwszym milionerem w Kalifornii. Rzeczywiście, trafił z inwestycją w dziesiątkę, gdyż w ciągu sześciu lat San Francisco zmieniło się z sennej mieściny zamieszkałej przez 200 mieszkańców w zatłoczone centrum kupieckie, skupiające ponad 36 000 mieszkańców. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Samuel Brannan w pełni wykorzystał nadającą się okazję.

 

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):