Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Pierwszy globalny kryzys gospodarczy

czarny piątek 1873

  Czarny piątek na giełdzie Wiedeńskiej Czarny piątek na giełdzie Wiedeńskiej (Austriacus; http://en.wikipedia.org/wik...)

Pierwszym prawdziwie globalnym kryzysem gospodarczym był krach na giełdzie wiedeńskiej 9 maja 1873 r., tzw. czarny piątek, który zapoczątkował panikę na giełdach całego świata. Za przyczynę kryzysu uważa się m.in. grynderstwo, czyli zakładania spółek akcyjnych do celów spekulacjyjnych. Zjawisko to nasiliło się po 1871 r., kiedy do zwycięskich Niemiec zaczęły spływać olbrzymie reparacje wojenne nałożone na Francuzów.

W maju 1873 r. pękła nadmuchana w krajach niemieckojęzycznych bańka spekulacyjna. Rozszerzenie się kryzysu na inne kraje - m.in. Austro-Węgry, Turcję, Zjednoczone Królestwo, Stany Zjednoczone pokazało, ze nowożytna gospodarka ma zasięg światowy i jest systemem naczyń połączonych.

Zażegnanie kryzysu nastąpiło poprzez wprowadzenie protekcjonizmu celnego po 1873 r.. Kryzys miał jednak powazne skutki społeczne, odbijając się spadkiem poparcia dla partii liberalnych ekonomicznie i powodując rozwój nacjonalizmów gospodarczych.