Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

24/10/13 od Atavus
W temacie: Towary świata

Mirra

luksus z pustyni

W Nowym Testamencie opisano jak królowie (lub magowie) przybywają złożyć hołd nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi, ofiarowując jednocześnie dary. Obok złota i kadzidła znalazła się mirra. Co to jest i do czego służyła, dlaczego w końcu jej wartość w starożytności porównalna była ze złotem?

Mirra to żywica z balsamowca mirry, drzewka występującego na płw. Arabskim, w Erytrei, Etiopii oraz Somalii. Stanowi rodzaj naturalnej gumy roślinnej, jednakże jej najpopularniejszą formą są grudki otrzymane po wysuszeniu, które w wyniku spalania wydzielają charakterystyczny aromat. Jej nazwa wywodzi się z języka aramejskiego - "murr" i znaczy tyle co "gorzki". Do naszej kultury słowo "mirra" weszło po przez biblię oraz mitologię grecką (mit o Myrrhe, matce Adonisa przemienionej w drzewo mirrowe).

Mirra była przeznaczona do użytku luksusowego i religijnego. W basenie Morza Śródziemnego, Mezopotamii a nawet w Indiach używano jej jako pachnidła i kosmetyku. W starożytnym Egipicie używana była do balsamowania zwłok, a Grecy, znając jej właściwości lecznicze, stosowali ją przy leczeniu schorzeń jamy ustnej i dróg oddechowych. W Judaizmie Mirra stosowana była jako składnik Ketoret - kadzidła używanego w rytuałach w Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. 

Ze względu na wymienienie w Ewangelii św. Mateusza, mirra znalazła także miejsce w chrześcijaństwie. Do dziś używana jest w kościołach chrześcijańskich, podczas rytuałów religijnych.  

Handel mirrą wiąże się nierozerwalnie z przedislamskimi kulturami półwyspu Arabskiego, gdzie w starożytności znajdowały się jej największe uprawy. Karawany kupców nabatejskich sprowadzały z pustynnej Arabii towar, aby po przez Petrę (Jordania) dystrybuować go na cały swiat śródziemnomorski. Handel mirrą stanowił jedną z podstaw gospodarki państewek Arabskich doby starożytności i wpływał na rozwój wymiany i szlaków handlowych wiodących na tereny dzisijeszego Jemenu i Omanu.