Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

02/12/13 od Atavus

Dr Pepper

nie zawsze CocaCola

Puszka napoju Dr Pepper. Puszka napoju Dr Pepper. (Matanya; http://en.wikipedia.org/wik...)

1 grudnia 1885 r. do sprzedaży trafił napój Dr Pepper, wyprzedzając o rok CocaColę. Jego twórcą był Charles Alderton z Waco w Texasie, gdzie także rozpoczęła się kariera jednej z najbardziej znanych marek napojów gazowanych na świecie. Początkowo Alderton nie nazwał swego dzieła konkretną nazwą, udostępniając napój w w lokalnym sklepiku Old Corner Drug Store. Kupujący zaczęli nazywać go "Waco", z czasem jednak Morrison, właściciel sklepiku, przemianował go na "Dr Pepper" (zachowując prawa autorskie do nazwy). Niestety, nie wiadomo co zainspirowało Morrisona, niemniej, marka została do dziś.

Gazowany syrop kukurydziany o różnych smakach, jakim jest de facto Dr Pepper, przez całość swego istnienia konkurował z podobną w smaku Coca Colą. Druga połowa XX w. to ciąg procesów między kompaniami i prób przejęcia Dr Peppera przez znacznie już silniejszą CocaColę lub Pepsico. Po 2006 r., kiedy Dr Pepper Seven UP zostało wykupione przez Cadbury Schweppes wraz z kilkoma innymi producentami, prawa do napoju rozeszły się na wielu producentów. 


W procesach o prawa do marki ważne było zdefiniowanie osobno napoju typu "cola" w przeciwieństwie do napoju "pepper soda". Do dziś Dr Pepper pozostaje alternatywą smakową dla napojów typu Cola.