Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

17/12/13 od Atavus
W temacie: Towary świata

Cesarski burak

- burak cukrowy

Polska jest obecnie jednym z największych producentów buraka cukrowego na świecie. Dzięki niemu na naszych stołach i w naszej kuchni hojnie gości biały cukier, osładzając nam życie i kształtując naszą dietę. Dzięki rodzimej produkcji nie musimy importować drogiego cukru trzcinowego z odległych krain, stosując słodką melassę tylko w przypadku zachcianki, nie konieczności.

korzeń buraka cukrowego korzeń buraka cukrowego (Dbenbenn; http://pl.wikipedia.org/wik...)

 

Rzadko jednak kojarzymy pojawienie się buraka cukrowego z ...Napoleonem Bonaparte. To dzięki niemu burak cukrowy rozpowszechnił się w środkowej Europie, w tym w Polsce, uniezależniając kontynent od importu drogiego cukru trzcinowego.

Odkrycia słodkich właściwości buraka cukrowego dokona

 

ł francuski uczony Olivier de Serres w XVI w., lecz jako pierwszy z buraka wycisnął cukier niemiecki chemik Andreas Sigismund Marggraff, w 1747 r. Pierwsza cukrownia została otwarta w dolnośląskich Konarach (wówczas tereny Prus) w 1799r. Wkrótce jednak niemiecki wynalazek zwrócił uwagę Cesarza Francuzów, który szukał substytutów dla towarów kolonialnych w odciętej brytyjską blokadą morską Europie.

Burak cukrowy pozwalał uniezależnić kontynentalną gospodarkę od importu kolonialnego, kontrolowanego przez wrogich wyspiarzy. Wysokokaloryczny cukier był bardzo potrzebny zarówno w gospodarce cywilnej jak i w zaprowiantowaniu wojska, a używany wcześniej miód pszczeli nie był w stanie pokryć masowego zapotrzebowania, głównie ze względu na długotrwały i sezonowy proces produkcyjny.

W 1811 r. pojawia się cesarski dekret nakazujący uprawę buraka cukrowego, zwalniając jednocześnie producentów cukru z podatku i otwierając instytut badawczy. W tym samym czasie rozpoczęto produkcję buraków cukrowych także w Cesarstwie Rosyjskim, gdzie w guberni Tulskiej Jessipow i Blankennagel założyli pierwszą cukiernię. W 1815 ostatecznie upadło państwo Napoleona a we Francji wrócono do importu kolonialnej melassy. Jednakże w kontrolowanym przez Rosję Królestwie Polskim produkcja buraka cukrowego rozwijała sie dalej, osiągając 2011 r. 11,6 mln ton. 

  Napoleon Bonaparte Napoleon Bonaparte (Jan Arkesteijn; http://en.wikipedia.org/wik...)