Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

04/10/13 od Atavus
W temacie: Przedsięwzięcia i wydarzenia

Cena informacji

Nazwisko Rothschildów to synonim bogactwa. Mało kto jednak wie, że u podstawy potęgi tej  dynastii finansowej leży właśnie zarządzanie informacją. Mayer Amschel Rothschild, założyciel dynastii, ustanowił swoich pięciu synów głowami banków w stolicach Europejskich mocarstw - Londynie, Paryżu, Wiedniu, Neapolu oraz w rodzinnym Frankfurcie nad Menem. Mimo iż, wojny Epoki Napoleońskiej podzieliły te państwa, bracia utrzymywali ze sobą stały kontakt. Szyfr rodzinny zabezpieczał treść wiadomości, które przesyłali sobie bracia po przez sieć zaufanych kurierów, informując się o planach wojennych lub gospodarczych, które mogłby wpłynąć na ich interesy. Stworzono prawdziwą prywatna sieć kurierską, pozwalajacą na błyskawiczny transfer złota, przedmiotów lub listów.

Nathan Mayer Rothschilde Nathan Mayer Rothschilde (en.wikipedia.org)

Wiadomość na wagę złota otrzymał Nathan Mayer, zarządzający bankiem w Londynie. Bitwa pod Waterloo (1815 r.), która ostatecznie zakończyła epokę Napoleona, niedobiegła jeszcze końca, gdy wysłano w tajemnicy gońca do Nathana z wiadomością o sukcesie Wellingtona.

W tym czasie gracze na Londyńskiej giełdzie wyczekiwali informacji z kontynentu, nie wiedząc czy wyprzedawać czy skupować państwowe obligacje. Nathan zagrał na emocjach. Jego maklerzy zaczęli gwałtownie wyprzedawać posiadane obligacje Korony Brytyjskiej, zaniżając ceny, co sugerowało klęskę koalicji antynapoleońskiej. Ludzie widząc to stwierdzili, że Nathan ma już jakieś informacje, i wpadłszy w panikę, zaczęli z kolei sami wyprzedawać posiadane obligację. Nathan wyczekał chwilę, obserwując rozszerzającą się panikę i spadające coraz niżej ceny, po czym pewnym momencie dał znać maklerom aby zaczęli skupować. Zanim tłum zauważył podstęp Rothschilda, Nathan pomnożył swoją fortunę ponad czterokrotnie. 

Wiadomość głosząca zwycięstwo Wellingtona pod Waterloo, która nadeszła przez wojskowych kurierów, była świadectwem prawdziwej potęgi Rothschildów - potęgi informacji. 

  Bitwa pod Waterloo - William Saddler Bitwa pod Waterloo - William Saddler (en.wikipedia.org)