Na kupieckim szlaku
9 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

06/11/13 od Atavus
W temacie: Towary świata

Bydło

rogate bogactwo

Pochodzenie

Bydło jest silnie związane z rozwojem cywilizacji rolniczej, i dlatego od samego początku miało dużą wartość dla człowieka, również handlową. Najstarsze ślady udomowienia bydła pochodzą z terenów południowej Turcji i Mezopotamii i datowane są na ponad 10 500 lat temu. Uważa się, że przodkiem bydła domowego był Tur (Bos primigenius), dziś już gatunek wymarły - ostatni osobnik zdechł w 1627 r. w Jaktorowie (Polska). 

Bydło Nguni, Afryka. Bydło Nguni, Afryka. (Commonsuf; http://en.wikipedia.org/wik...)

Rogate bogactwo

Bydło było prawdziwym bogactwem zarówno dla społeczności osiadłych jak i nomadów. Było źródłem mleka i mięsa jako wysokiej jakości pożywienia, dostarczało nawozu, ułatwiało prace w polu oraz transport, a jego skóra i kości znajdowały szerokie zastosowanie do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Olbrzymią zaletą bydła była jego potencjalna mobilność, która powodowała, że obok koni bydło było najcenniejszym towarem dla ludów koczowniczych, np: mongołów.

Mobilny pieniądz

Istnieje powszechne przekonanie wśród historyków o roli bydła jako pieniądza w czasach poprzedzających monety i sztaby metali. Potwierdzić to mogą liczne świadectwa etymologiczne, min. rzymskie pecunia (pieniądze), określenie pochodzące od łac. pecus (bydło). Także kształty tokenów i bydlęce przedstawienia na monetach zdradzają, że ten towar musiał mieć wielkie znaczenie dla historycznych społeczeństw.

W stepie i na prerii

W gospodarce Rzeczpospolitej Obojga Narodów bydło odgrywało rolę drugiego po zbożu towaru eksportowego. Jego hodowla była ściśle związana ze wschodnimi kresami, i ich utrata w XVII w. znacznie osłabiła państwo. Również obraz formujących się Stanów Zjednoczonych jest ściśle związany z wypasem bydła i zajmującym się nim kowbojami. Podobnie jak w społeczeństwach starożytnych, kradzież bydła - uważana za jedno z pierwszych przestępstw, była karana bezlitośnie.

Herby przeciw bydłokradom

Oznaczanie bydła, które miało zapobiec kradzieżom, jest uważane za źródło rozwoju znaków herbowych. Awarskie i węgierskie tamgi, znaki rodowe, które dały początek polskim herbom mogą mieć właśnie taki rodowów.

Halal i koszer

Bydło pozostaje cennym towarem nawet dziś. Ekskluzywne gatunki krów japońskich (charakterystyczne pręgowane mięso) lub argentyńskich cieszą się uznaniem smakoszy na całym swiecie, osiągając niebotyczne ceny. O współczesnej roli bydła stanowią także nakazy religijne takie jak koszer czy halal, które powodują, że wołowina jest jednym z najbardziej poszukiwanych mięs świata.