Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

04/02/14 od Antisaina
W temacie: Z kraju...

Schrony przeciwlotnicze

na Starych Bielanach

Niedawno przeprowadzałam się przez pół Warszawy (o ile nie całą). Nie wiem czy też tak macie, ale ja czuję się bardziej związana z miejscem gdy cokolwiek wiem o nim, a najlepiej o jego historii.

Stare Bielany nie wydają się na pierwszy rzut oka miejscem atrakcyjnym do rozbudzania w sobie partriotyzmu do „małej ojczyzny”. Osobiście wolę też w takie śniegi i mrozy jakie były ostatnio, jeździć wszędzie gdzie się tylko da komunikacja miejską... a spacerując można więcej zobaczyć. Na dowód tego daję zdjęcia.

Wywietrzniki schronów przeciwlotniczych na Bielanach Wywietrzniki schronów przeciwlotniczych na Bielanach (M. Zgondek)

Niby nic... a jednak. Są to wywietrzniki schronów przeciwlotniczych, znajdujących się pod budynkami mieszkalnymi. Początkowo nie mogłam uwierzyć i zaczęłam troszkę szukać. Znalazłam informację, że na Bielanach owszem, były budowane takie schrony. Jednak informacje te dotyczyły wyłącznie okolic Alei Zjednoczenia, podczas gdy są również inne lokalizacje!

Skąd tu schrony przeciwlotnicze? Przecież bloki są powojenne, a same schrony wydają się idealnie pasować do okolicznej architektury.

Rozwiązaniem zagadki jest znowu historia. Bloki są rzeczywiście powojenne, jednak wybudowanie niedługo po jej zakończeniu. Były to czasy, gdy obawiano się kolejnej wojny. Wtedy miała miejsce zimna wojna, w której Polska Ludowa uczestniczyła po stronie Układu Warszawskiego. Obawiając się kolejnego konfliktu zbrojnego, a mając w pamięci jeszcze II Wojnę Światową – przy budowie bloków mieszkalnych, budowano równocześnie schrony przeciwlotnicze. Część z nich odeszła w zapomnienie, jednak niektóre z nich są wykorzystywane do dzisiaj... ale w innej formie. I nie jest to domena wyłącznie Bielan, a nawet Warszawy. Podobne schrony znajdują się również w innych miastach Polski. Może ktoś zna takie miejsca w swojej miejscowości?

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot