Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

21/11/13 od Marzena
W temacie: Z kraju...

Katedra Poznańska

burzliwe losy, spalenia, odbudowy

Poznańska katedra kojarzyć nam się może z wieloma ważnymi dla Polaków wydarzeniami. To ta część Poznania jest najstarszą. Burzliwe losy katedry powodowały kolejne odbudowy, zmieniając tym samym jej styl.

(Joanna Cudziło)

(Joanna Cudziło)

 

Gotycka katedra powstała w miejscu zniszczonej pierwszej katedry na dawnych ziemiach polskich. Jest to więc ważna budowla, chociażby pod względem historii architektury polskiej.

(Joanna Cudziło)

 

Możemy więc stwierdzić, że początkowo romańska budowla została zamieniona na gotycką, która później nabrała cechy neoklasycystycze (fasada), by przy ostatniej odbudowie w 1945 roku powrócić do gotyckiej formy.

(Joanna Cudziło)

Tak jak wcześniej wspomniałam, historia katedry wiąże się z wieloma ważnymi wątkami historycznymi naszego kraju. Ostrów Tumski, miejsce gdzie stanęła katedra, zostało wybrane prawdopodobnie przez Mieszka I, który docenił naturalny charakter obronny wyspy. To tu podobno ważyło się wiele ważnych decyzji dla Polski i to tu Kazimierz Wielki wziął ślub.

 

(Joanna Cudziło)

W tej właśnie katedrze możemy zobaczyć prawdopodobnie relikty pierwszych królów Polski. Prawdopodobnie; Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Odnowiciela, Przemysła I.

(Joanna Cudziło)

I tu wracamy do historii św. Marcina, który jest ważną postacią dla poznaniaków. W kaplicy św. Marcina znajduje się obraz z pierwszej poł. XVII w., przedstawiający św. Marcina, który dzieli swą szatę na pół.

(Joanna Cudziło)

Poniżej zdjęcie nawy bocznej katedry.

(Joanna Cudziło)

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot