Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

02/01/14 od Ola
W temacie: Z kraju...

Lotnisko Mokotowskie

Dziś, drugiego stycznia, przypada 85. rocznica  rozpoczęcia działalności przewozowej przez PLL LOT. PLL to skrót od Państwowych Linii Lotniczych. Jednak przed 1938 rokiem wedle starej pisowni, były to Linje a nie Linie. Drobny, zabawny, choc mało znany fakt.

W związku ze wspomnianą tu okazją warto wspomnieć o Lotnisku Mokotowskim. Lotnisko to istaniało na obszarze wytyczonym dzisiejszymi ulicami Wawelską, Żwirki i Wigury oraz Polną. Powstało jeszcze w 1910 roku i funkcjonowało do 1939 roku. Jego historia wiąże się ze strategią Imperium Rosyjskiego, które zrobiło z Warszawy niemal koszary po powstaniu styczniowym (np. Pola Mokotowskie - znane też jako Mokotowskie Pole Wojenne - były terenami wojskowymi, na których odbywały się ćwiczenia wojsk carskich).

Wraz ze wzrostem zainteresowania awiacją na poczatku XX wieku podjęto decyzję o wydzieleniu terenu pod budowę prawdziwego lotniska (jeden z pierwszych lotów pokazowych w Warszawie odbył sie na... hipodromie przy ulicy Polnej).

Pole mokotowskie przed wojną Pole mokotowskie przed wojną (By Irena Grzesiuk-Olszewska [Public domain], via Wikimedia Commons)

 

Po I wojnie światowej, ze względu na rozwój miasta lotnisko miało zostać zlikwidowane (między innymi na rzecz planowanych lotnisk na Okęciu, Bielanach i Gocławiu). Miasto rozwijało sie bardzo szybko i tereny Pół Mokotowskich planowano zagospodarować tworząc dzielnicę im. Piłsudskiego, zaczynającą się na Placu na Rozdrożu (gdzie miał stanąć pomnik Wodza), a kończącą się na drugim krańcu Pól Mokotowskich - gdzie miała stanąć Światynia Opatrzności. Jednak z braku srodków i infrastruktury lotnisko nadal było w użyciu. To tutaj tworzono zręby polskiego lotnictwa wojskowego oraz komercyjnego. 


W 1930 roku rozpoczęto przeprowadzkę na Okęcie, ale lotnisko funkcjonowało jeszcze na dobrą sprawę do 1939 roku, a nawet miało epizod jeszcze po wojnie jako miejsce stacjonowania samolotów przed paradą z okazji Dnia Zwycięstwa (jako lotnisko Mokotów II). Ostatecznie zostało zlikwidowane w 1947 roku.

Z dawną lokalizacją Lotniska niektórzy z Was mogą skojarzyć Pomnik Lotnika, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Wawelskiej i Żwirki i Wigury. Mało kto jednak wie, że pomnik ten przed wojną znajdował się na Pl. Unii Lubelskiej.

(autor nieznany, http://www.warszawa1939.pl/...)

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot