Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

20/02/14 od AgnesO
W temacie: ...i ze świata

Legenda o Golemie

Legenda o Golemie ma oczywiste powiązania z historią Frankensteina. Stała się inspiracją dla pisarzy i dramaturgów. Sam Sapkowski czerpał z żydowskiej historii o Golemie.

Legenda ma symbolizować proces bożej kreacji.

Rabi Loew and Golem Rabi Loew and Golem (Mikoláš Aleš/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Golem_and_Loew.jpg)

Istnieje kilka wersji tej legendy. Najpopularniejsza opowiada o rabbim Löwie (Jehuda Löw ben Becalela ben Chaima), żyjącym w XV wieku w Pradze. Był on cenionym uczonym w dziedzinie nauk przyrodniczych oraz znawcą kabały. Legenda głosi, że pewnego dnia, został ostrzeżony przed wielkim, bliżej nie określonym niebezpieczeństwem. Wraz ze swoimi uczniami, pobiegł nad brzeg Wełtawy, gdzie z gliny i pyłu, ulepił stwora i zaklęciami przywołał cztery żywioły - ziemię, ogień, wodę i powietrze. Gliniana postać ożyła, w momencie gdy rabbi Löw wypowiedział słowo ha-Szem, czyli Imię. Inna wersja legendy, mówi o tym, że stwór ożył, gdy rabbi włożył mu w usta skrawek papieru albo kamień z wypisanym tetragramem. Golema nie dało się opanować - wpadł w szał, niszczył wszystko co znalazł na swojej drodze i straszył mieszkańców getta - to znowu jedna z wersji opowieści. Natomiast rozwinięcie legendy, mówi o Golemie jako o bohaterze, chroniącym Żydów. Dało się go unieruchomić i sprawić by powrócił do wersji pierwotnej, tylko wtedy, gdy usunie się z jego ust, zapisane Imię. Legenda mówi, że ostatecznie złożono Golema na strychu synagogi Staronowej.

reproduction of the Prague Golem reproduction of the Prague Golem (user Thander/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Prague-golem-reproduction.jpg)

Nagrobek rabbiego Löwa, znajduje się na Starym Cmentarzu Żydowskim. Podobno urodził się w Poznaniu, gdzie można zobaczyć dziś pomnik Golema wykonanego przez Davida Cernego. 

Golem Monument in Poznan (David Cerny sculptor) Golem Monument in Poznan (David Cerny sculptor) (David Cerny/MOs810/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Golem_Poznan.jpg)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot